Video ZDARMA !!!X
Video na téma zdraví zubů

Stáhnete si zdarma video Evy Hájkové na téma ústní mikrobiom a zdraví zubů.

Zadejte prosím emailovou adresu, pro odeslání knihy zdarma.


videoFree

Nejnovější příspěvky

Populární příspěvky

Kategorie blogu

Slevy

Novinky

Jak posílit imunitu u dětí

Jak posílit imunitu u dětí

Zveřejněno: Různé
09.09.2019

Období nástupu do školek a škol je zde  – mnozí rodiče se radují, děti zoufají anebo je to možná u vás jinak a vám je líto, že už prázdniny s vašimi ratolestmi skončily a děti se už nemohou do školy dočkat.

Ať už je to jakkoli, září a blížící se podzim je také obdobím zvýšeného výskytu rýmy, kašle, chřipek a dalších bakteriálních i virových onemocnění. Mnoho rodičů se dotazuje, jak mohou svým dětem podpořit imunitní systém, tak, aby si poradil s těmito mikroorganismy a děti „nelehly“ hned na začátku školního roku.

Sdílím hned několik tipů, jak podpořit imunitní systém přirozeným způsobem:

1. děti potřebují dostatek spánku – nedávná studie upozorňuje, že téměř 60% dětí (věku základní školy) a 73% dětí na střední škole nemají dostatek spánku. Spánek je u dětí velmi důležitý, jelikož dochází k regeneraci a tělo nabírá síly na celý den. V dnešní době jsme nuceni děti ráno budit a starší děti tráví na svých screenech až mnoho času. Víme, že vystavení screenům večer narušuje spánek. Proto my, rodiče, bychom měli udělat vše proto, aby naše děti spaly dostatečně a kvalitně.

2. posilujte střevní mikrobiom – co to je? Střevní mikroflóru jistě znáte – jedná se o soubor střevních mikroorganismů, osidlující naše střeva. Mikrobiom je defacto společný genom mikroorganismů. Víme také, že přes 70% našeho imunitního systému se nachází ve střevech. Jak tedy střevní mikrobiom posilovat? Nejlépe kvalitní stravou a ještě lépe fermentovanými potravinami. Skvělé jsou kozí, kokosové, kravské kefíry (neslazené!), fermentovaná zelenina jako například kysané zelí (nepasterované), pickles, řepný kvas, kimchi , tibi vodní kefír apod. Pokud vaše děti nejsou na tyto potraviny navyklé, doporučuji jim je postupně a denně představovat. Pokud z určitého důvodu vaše dítě výše uvedené potraviny nemůže, zaměřte se na kvalitní, hypoalergenní probiotika s obsahem laktobacilů, bifidobakterií. Také bakterie Saccharomyces boulardii je skvělým pomocníkem nejen při průjmovitých stavech. Kmeny baktérií je třeba rotovat a tak se nezaměřte jen na několik konkrétních kmenů, ale střídejte je. V některých případech jsou vhodná i tzv. půdní probiotika. Tam se ale poraďte již s odborníkem, který bude schopen navrhnout konkrétní značku těch, které již jsou klinicky otestovány.

3. Posilujte kožní mikrobiom – ano, i kůže, jako největší orgán, má svůj vlastní genom mikroorganismů, které jsou pro nás esenciální, ale pokud je rovnováha narušena, pak i na ni nalezneme i patogenní mikroorganismy, které se přemnoží. Přehnaná hygiena není nic dobrého ani pro střevní mikrobiom ani pro ten kožní. Nemám na mysli koupele, ale nejrůznější konvenční hygienické a kosmetické přípravky (šampóny, gely, prací prostředky, tekutá mýdla, pasty apod.). Zaměřte se na čisté produkty, nezatěžující kůži. Navíc kůže vstřebává všechny chemikálie z konvenčních prostředků do organismu a opět má co dělat, aby tento chemický „ koktej“ odbouralo. Vhodné jsou pravidelné koupele v tzv. epsomské soli či magnéziové soli, která napomáhá odbourávání škodlivých látek z organismu.

4. Kvalitní, čistá strava – zaměřte se nejlépe na bio potraviny, kde máte mnohem vyšší pravděpodobnost, že nebudou obsahovat vyšší množství pesticidů. Bio není pohou „nálepkou“ pro dražší potraviny. Farmáři , půda i potraviny jsou přísně kontrolovány. Jídla z celistvých , čistých potravin nezatěžují tak mnoho trávící systém. Zaměřte se na hojnost zeleniny, kvalitních tuků (ryby, olivy, ořechy a semínka (len, chia), rybí olej, olivový, kokosový lej, máslo, ghee apod.). Rostlinným olejům se raději vyhněte. Obsahují vyšší podíl omega 6 nenasycených mastných kyselin, které jsou prozánětlivé. Zaměřte se na tuky, obsahující větší podíl omega 3 k omega 6. Omega 3 NMK jsou protizánětlivé a dle našich statistik z kliniky funkční medicíny a výživy, 99% lidí má nevhodný poměr omega 6:3, který by měl být dle nejnovějších studií 2,3:1. Mnoho jedinců má však až 22:1.

5. Pohyb a otužování – děti by přes zimu neměly být v přetopených místnostech a měly by se pravidelně otužovat. Je to podobné jako s klimatizací v létě. Otužování například chladnější sprchou anebo chozením na boso ve sněhu (po krátkou dobu), jsou jednoduchými „rituály“, které své děti můžete naučit a praktikovat s nimi.
Pohyb je pro děti nesmírně důležitý a denně bychom měli dbát na to, aby svou energii vybily nejlépe sportem. Pohyb je dalším z pilířů, který má velký vliv na náš imunitní systém.

6. Doplňky stravy ano či ne? Odpověď je opravdu velmi individuální a nedá se takto plošně odpovědět. Vzhledem k tomu, že kvalita půdy není taková, jako před průmyslovou revolucí, mnohdy je i kvalitní strava ochuzena především o minerály jakými jsou vápník, magnéziu, ale i o vitamíny. Pokud bývá vaše dítě nemocné, v prvé řadě doporučuji se zaměřit na kvalitní stravu a až poté případně nasadit doplňky stravy, ale v co nejpřirozenějším stavu – vyrobeny ne synteticky, ale z celistvých bio potravin. Opět odborník na kvalitní doplňky stravy z celistvých potravin vám určitě poradí. Betaglukany jsou také výborným pomocníkem na posílení imunity. Dále se zaměřte na vitamín D, který funguje v našem těle spíše jako hormon, než vitamín a získáváme ho především z UVB záření. Je rozpustný v tucích, a tak se ukládá. Bohužel již v lednu/únoru míváme jeho nedostatek. Pokud budete doplňovat, doporučuji společně s vitamínem K2, který pracuje v synergii. Mnohdy je nedostatek vitamínu D způsoben nedostatkem magnézia. Dalším důležitým minerálem je zinek.
Vhodné jsou také medicinální houby, které jsou tradicí v Čínské medicíně. Dále Bachovy esence a bylinky. Zde bych vyzdvihla echinaceu, astralagus, oregano, lechořeřišnici, kořen pampelišky. Z lokálních, běžně dostupných plodů pak šípek, rakytník, které jsou skvělými zdroji vitamínu C (můžete si je zamrazit, usušit). Bezinky a bezinkový sirup je také skvělý. Na kašel pak tymiánový sirup. Sirupy si doma lehce vyrobíte a místo klasického cukru můžete použít například kokosový či datlový. Dalším výborným pomocníkem je kvalitní med. Doporučit mohu manukový z Nového Zélandu. Propolis a včelí pyl jsou také skvělými produkty. Dbejte jen, aby včelí produkty pocházeli od včelaře, který chová včely v tzv. bio režimu, kilometry od polí, kde se stříká pesticidy.
Se zkušeným aromaterapeutem pak můžete zkonzultovat vhodnost konkrétních esenciálních olejů. Zde ale buďte opatrní. EO jsou velmi silným nástrojem, který může pomoci, ale i ublížit!

V případě dotazů se můžete obrátit na naši poradnu, která je pro vás  zdarma, kde rádi tým lékařů, farmaceutů a výživářů. 

 

Autor: Mgr. Eva Hájková MPH, MBA
Specialistka v preventivní medicíně a výživě

1824 Zobrazení
Líbilo se