Video ZDARMA !!!X
Video na téma zdraví zubů

Stáhnete si zdarma video Evy Hájkové na téma ústní mikrobiom a zdraví zubů.

Zadejte prosím emailovou adresu, pro odeslání knihy zdarma.


videoFree
Nepřehlédněte naše zvýhodněné balíčky pampeliškové kávy, exkluzivně pro nás vyrobeno od České firmy Dandelion Root.

Kategorie

Nejnovější příspěvky

Populární příspěvky

Kategorie blogu

Slevy

Bezpečné použití éterických olejů

Bezpečné použití éterických olejů

Zveřejněno: Různé
November 6th 2019

Autor: Kateřina Kloudová
certifikovaná aromaterapeutka a studentka přírodních parfémů

V aromaterapii stejně jako v přírodním parfémářství hraje bezpečné použití éterických olejů a absolue důležitou roli. Při práci s koncentrovanými vonnými látkami je nutné vzít v úvahu možné nežádoucí reakce, mezi které v případě aplikace na pokožku mimo jiné patří: podráždění, senzibilizace a fotosenzitizace.

IFRA

Začátkem sedmdesátých let minulého století byla založena profesionální organizace, Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA). Její standardy slouží k ochraně veřejnosti před možnými nežádoucími kožními reakcemi. IFRA původně vypracovala dobrovolné pokyny. Sedmdesátá léta minulého století znamenala rozkvět parfémů a začalo se s výrobou řady moderních "klasik", často s relativně vysokými koncentracemi přírodních látek v kombinaci se syntetickými složkami. Současně se zvýšil počet alergických reakcí a dalších nežádoucích účinků. Výsledkem bylo, že v Evropě byly pokyny IFRA zahrnuty do směrnic a od té doby existují s několika změnami, přičemž poslední je "7. změna směrnice o kosmetických přípravcích EU". Tato směrnice uvádí 26 vonných látek jako kožní alergeny.  Některé z těchto složek jsou přirozenou součástí éterických olejů. Od března 2005 musí být uvedeny na obalech kosmetických přípravků (Tisserand and Young, 2014). Plnou verzi standardů IFRA naleznete na webových stránkách asociace www.ifraorg.org. Do pole vyhledávače knihovny na webových stránkách asociace napište anglický název éterického oleje a po kliknutí na plnou verzi získáte požadované informace. 

Předpisy vedly k omezení použití několika nejdůležitějších přírodních látek, jako jsou éterické oleje z citrusů, růže, či absolue z jasmínu, které byly v minulosti používány nejen v parfémech. Některé autority v oboru parfémářství a aromaterapie se však domnívají, že některá z těchto omezení jsou založena na nedostatečných důkazech, neboť přírodní látky se neskládají jenom z látek označených jako alergeny, ale skládají z mnoha biochemických složek, přičemž jednotlivé složky se navzájem ovlivňují a vytváří komplexně vlastnosti a vůni jednotlivých éterických olejů a absolue. Je důležité pravidelně kontrolovat standardy IFRA, brát v úvahu bezpečnou práci s éterickými oleji, a zasadit vše do historického kontextu používání vonných látek. V případě některých vonných látek uvádí Tisserand a Young (2014) ve své knize Essential Oil Safety analýzu rizik a nabízejí alternativní pokyny.

Pro bezpečnou práci s éterickými oleji vezměte, prosím, na vědomí následující opatření: 

1. Před prvním použitím vámi vytvořeného výrobku obsahující éterický olej nebo směs éterických olejů, vždy udělejte test kožní snášenlivost v loketní jamce či na vnitřní části předloktí. V průběhu 48hod. sledujte stav pokožky. V případě jakékoli nežádoucí reakce ( zrudnutí kůže, svědění atd.) produkt nepoužívejte.

2. Éterické oleje skladujte vždy mimo dosah dětí, v chladnějších prostorách, při konstantní teplotě od  5 °C do 17 °C. Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Dodržujte dobu použitelnosti. Trvanlivost jednotlivých éterických olejů je vyznačena na etiketě produktu. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.

3. Tisserand a Young prezentují ve své knize Essential Oil Safety maximální dermální a orální dávky éterických olejů, které mohou potenciálně způsobit křeče (Tisserand a Young, 2014). Na základě tohoto přehledu Butje (2017) uvádí následující éterické oleje, které mohou potencionálně způsobit křeče osobám, které jsou náchylné k epileptickým záchvatům: zerav obrovský (Thuja plicata), pelyněk genipi (Artemisia genepi), pelyněk bílý (Artemisia herba - alba), yzop b.s. pinocamphone (Hyssopus officinalis L.), šalvěj lékařská (Salvia officinalis L.), pelyněk slanomilný (Artemisia maritima L.), pelyněk pravý b.s. β-Thujone, pelyněk pravý b.s. β-Thujone/(Z)-epoxy-ocimene, (Z)-epoxy-ocimene  (Artemisia absinthium), šalvěj španělská (levandulová)(Salvia lavandulifolia), zerav západní (túje) (Thuja occidentalis L.), máta polej (Mentha pulegium), Hedeoma pulegioidesMicromeria fruticosa,  buchu b.s. pulegone, b.s. diosphenol (Agathosma crenulata L.), marulka (Calamintha nepeta L.), vratič obecný (Tanacetum vulgare L.), pelyněk stromovitý (Artemisia arborescens L.), pelyněk černobýl b.s. kafr/thujone, b.s. chrysanthenyl acetate (Artemisia vulgaris), pelyněk afra (lanyana) (Artemisia afra), ho list b.s. kafr (Cinnamomum camphora L.), boldo (Peumus boldus), libavka (Gaultheria fragrantissima), bříza (Betula lenta), rozmarýn b.s. verbenone, b.s. α-pinene, b.s. kafr (Rosmarinus officinalis), řebříček b.s. chamazulene (Achillea millefolium), levandule stoechas (Lavandula stoechas), pelyněk vestita (Artemisia vestita), řimbaba obecná (Tanacetum parthenium) a levandule spike (Lavandula latifolia). Ataky může způsobovat jakýkoli silný odér.

4. Během těhotenství a při kojení používejte éterické oleje s opatrností. Éterické oleje by měly být používány v tomto období jen při jednoprocentním ředění a pod vedením aromaterapeuta nebo zdravotníka se znalostí éterických olejů (Butje, 2017). Při používání éterických olejů zvláště vezměte v úvahu možné podráždění pokožky, neboť během těhotenství se pokožka stává citlivější. Neexistuje žádná evidence vyplývající z výzkumů, že externí použití jakéhokoli éterického oleje představuje riziko spojené s potratem. Existuje čtyřicet osm éterických olejů, které jsou kontraindikovány během těhotenství pro aplikaci jakýmkoli způsobem, a dalších čtrnáct, jejichž používání je během těhotenství a při kojení omezeno v případě použití na pokožkutj. je stanovena maximální dermální dávka (Tisserand a Young, 2014).

5. Vysoký krevní tlak: Tisserand a Young uvádí, že neexistuje žádný důkaz na podporu kontraindikace vnějšího užívání éterických olejů (Tisserand a Young, 2014).

6. Éterické oleje jsou rostlinné vonné látky rozpustné v tucích a téměř nerozpustné ve vodě. Před jejich aplikací na pokožku zřeďte éterické oleje v adekvátních nosičích, jako jsou např. rostlinné oleje. Pro běžné použití se doporučuje jednoprocentní až tříprocentní koncentrace éterického oleje v rostlinném oleji, přičemž je nutné dodržovat maximální doporučené dermální koncentrace jednotlivých éterických olejů. Jednoprocentní koncentrace přibližně odpovídá třem kapkám v deseti mililitrech rostlinného oleje. Tento údaj je založen na informaci, že třicet kapek éterického oleje odpovídá jednomu mililitru éterického oleje, nicméně tento údaj je zprůměrován, počet kapek se může pohybovat od dvaceti do čtyřiceti v závislosti na použitém kapátku (Tisserand a Young, 2014 cituje Svoboda, 2001). Pro maximální přesnost výpočtů  se doporučuje používat váhu s přesností 0,01 g. 

7. Pokud éterický olej nebo směs éterických olejů způsobí podráždění pokožky okamžitě zasaženou pokožku omyjte kvalitním mýdlem a vodou, poté ošetřete postiženou oblast rostlinným olejem. 

8. Pro děti od pěti do dvanácti let, seniory, těhotné a kojící ženy a osoby s vážným onemocněním se doporučuje používat éterické oleje v nízkých koncentracích. Éterické oleje mohou být zředěny na jedno procento s tím, že je důležité nepřekračovat maximální dermální koncentrace jednotlivých éterických olejů. Děti mladší pěti let by se měly přímým inhalacím vyhnout. Okolní inhalace (éterické oleje rozptýlené ve vzduchu) je obecně bezpečná. Názory na to, kdy je nejlepší věk začít používat éterické oleje pro malé děti, se různí. Malé děti mají sklony být velmi citlivé k používání éterických olejů, využijte hydroláty (Butje, 2017). Hydroláty obsahují složky rostlin rozpustné ve vodě s nepatrným  množstvím éterického oleje (neboť výše zmíněná rozpustnost v tucích není přesně vymezena). Pokud vezmete v úvahu, že lidské tělo je z větší části složeno z vody, můžete lépe porozumět tomu, jak hydrolát, tedy „voda“ obohacená o bioaktivní látky z rostlin, má přirozený blízký vztah s naším tělem. Přestože jsou hydroláty jemné ve svém působení, zkontrolujte si možné kontraindikace u jednotlivých hydrolátů. 

9. Éterické oleje z břízy a libavky by neměly být v jakémkoliv množství podávány dětem ani aplikovány na dětskou pokožku, hrozí riziko vzniku Reyeova syndromu (Butje, 2017 cituje Tisserand a Young, 2014).

10. Nevystavujte pokožku slunečním paprskům ani se neopalujte v soláriu po dobu nejméně 12–18 hodin, pokud kterýkoliv z následující éterických olejů použijete ve vyšší míře, než je doporučené maximální množství. Pokud dodržujete maximální doporučené množství, nehrozí riziko fotosenzitizace: andělika kořen (0,8 %), bergamot (0,4 %), kmín (0,4 %), grapefruit (lisovaný) (4,0 %), bobkový list absolue (2,0 %) citron (lisovaný) (2,0 %), limeta (lisovaná) (0,7 %), mandarinka-list (0,17 %), hořký pomeranč (lisovaný) (1,25 %), routa vonná (0,15 %) a aksamitník (afrikán) éterický olej i absolue (0,01 %). Je třeba úměrně snížit výše uvedené maximální doporučené množství každého jednotlivého éterického oleje, pokud je použito více fototoxických éterických olejů najednou, předpokládá se, že riziko úměrně vzrůstá (Tisserand a Young, 2014). 

11. Neaplikujte éterické oleje do očí a uší​V případě, že se éterický olej dostane do očí, k ošetření použijte bavlněnou látku namočenou v rostlinném oleji nikoli ve vodě.

12. Vezměte v úvahu, že vybrané éterické oleje mohou ovlivňovat účinky léků.

13. Osoby, které mají astma a alergie by měly používat éterické oleje se zvýšenou opatrností.

14. Osoby, které jsou citlivé na parfémy nebo mají četnou přecitlivělost, by měly používat éterické oleje se zvýšenou opatrností (Tisserand a Young, 2014).

15. Vzhledem k možným a nepředvídatelným účinkům na imunitní mechanismy je doporučeno vyvarovat se používání éterických olejů od jednoho týdne do jednoho měsíce po chemoterapii a radioterapii (Tisserand a Young, 2014).

16. Neaplikujte neředěné éterické oleje na srst zvířat, mohlo by dojít k nežádoucí reakci. Zvířata jsou citlivá na éterické oleje. Zvláště kočky nemají dobrou schopnost metabolizovat jednotlivé složky éterických olejů vzhledem k tomu, že jim chybí konjugační enzym  v játrech glukuronyltransferáza (Bell, 2002)

Reference

Aromatherapy Certification Program Online [online]. USA: Black and Butje, Inc., 2016 [cit. 2016-10-01]. Dostupné z: http://www.aromahead.com/courses/online/aromatherapy-certification-program

KRISTEN LEIGH BELL. Holistic aromatherapy for animals: a comprehensive guide to using essential oils and hydrosols with dogs, cats, horses and other animals. Forres, Scotland: Findhorn Press, 2002. ISBN 1899171592.

TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.

130 Zobrazení
Líbilo se