Video ZDARMA !!!X
Video na téma zdraví zubů

Stáhnete si zdarma video Evy Hájkové na téma ústní mikrobiom a zdraví zubů.

Zadejte prosím emailovou adresu, pro odeslání videa zdarma.


videoFree

K objednávce nad 2500 KČ DOPRAVA ZDARMA

Populární příspěvky

Novinky

Léto obecně patří nejrůznějším sportovním aktivitám, to letošní obzvlášť!

Léto obecně patří nejrůznějším sportovním aktivitám, to letošní obzvlášť!

Kategorie: Různé

Léto je vždy úzce spjato s nejrůznějšími sportovními aktivitami. To letošní obzvlášť! Do Tokia zamířilo reprezentovat ČR 116 sportovců, mezi nimiž je i Lubomír Jančařík, nejen prvotřídní stolní tenista, ale také člověk souznící s naší filozofií. Na jeho cestě za zdravějším a spokojenějším JÁ ho provází přímo Mgr. Eva Hájková, MPH, MBA. 

Pokud si chcete i vy užít léto ve sportovním duchu, tento článek vám přinese mnoho užitečných doporučení pro optimální regeneraci. 

STRAVA 

Strava je základ nejen pro dobré sportovní výsledky, ale také pro následnou regeneraci a celkové zdraví organismu! Sportovci nejsou výjimkou. Postavit si jídelníček na celistvých potravinách, dbát na kvalitní zdroje, vyhnout se ultra zpracovaným potravinám, nekvalitním tukům a přidanému cukru platí nejen pro ně. Zapomeňte na počítání pouze přijatých kalorií! Zaměřte se na příjem kvalitních živin. U vysoce zpracovaných potravin dochází k jejich znehodnocení a ochuzení o esenciální živiny a stopové prvky (Kohutiar 2019).

V hlavní roli bílkoviny 

Bílkoviny neboli proteiny jsou základním stavebním kamenem nejen pro budování svalů, ale i vytrvalosti a hubnutí. Jejich dostatečný každodenní příjem výrazně napomáhá ke správnému fungování těla a zlepšování svalové hmoty. To však neznamená, ládovat se od rána do večera pouze proteinovými prášky a tyčinkami. Zaměřme se na kvalitní zdroje bílkovin, mezi které patří:

Sacharidy 

Jsou velmi důležité v procesu doplňování energie, a to nejen při cvičení. I zde platí stejné pravidlo, čerpejme je z kvalitních zdrojů, jako jsou:

  • ovoce a zelenina
  • celozrnné obiloviny a pseudoobiloviny
  • kváskové pečivo
  • luštěniny

Tuky 

Není tuk jako tuk! Vyvarujme se saturovaným (přepáleným) tukům a zaměřme se na tuky přírodní – z ořechů a kvalitních plnotučných mléčných výrobků. V teplé kuchyni je vhodné používat ghí máslo či kokosovýextrapanenský avokádový olej. Všichni milovníci sladkého mi určitě dají za pravdu, že ořechy a ořechové krémy jsou mňamka. Ale pozor! S ničím se to nemá přehánět. Tyto výrobky totiž obsahují tzv. zánětlivé omega 6 NMK. Pro správný chod organismu by měl být poměr zánětlivých omega 6 NMK a protizánětlivých omega 3 NMK vyrovnaný. Kde najdeme omega 3 NMK? Vyskytují se převážně v rybách a jiných mořských výrobcích.

Pokud neustále někam spěcháte a nic nestíháte, máme pro vás skvělou alternativu – HEAL – organické jídlo v prášku.  Plnohodnotné jídlo plné kvalitních živin, vitamínů a minerálů. Díky velmi dobré stravitelnosti je vhodné také před tréninkem.

Jaké vitamíny a minerály je vhodné doplňovat? 

Stále omílaný vitamin D

Jeho dostatek je klíčový pro spoustu fyziologických pochodů v našem organismu, a to nejen u aktivních sportovců. Dlouhodobý deficit tohoto vitamínu může vést k úbytkům svalové hmoty i osteoporóze. Proto především v létě vystavujme co nejvíce odkrytých částí těla slunci a doplňujme jeho případný nedostatek formou doplňků, ideálně v kombinaci s vitaminem K2. Pokud stále váháte, zda zrovna vy máte dostatek vitamínu D, doporučujeme si nechat jeho hladinu otestovat. Pomoci vám můžou speciální testy, zaměřené i na jiné markery, na klinice IFMV.

Hořčík
Jedním z nejdeficitnějších minerálů napříč populací je jednoznačně hořčík, který má několik forem.

Malát je formou vhodnou pro zvýšení energie, ten berte ráno či před sportovním výkonem. Bisglycinát má naopak zklidňující efekt, vhodný je tedy po tréninku a před spaním. Hořčík je také velmi dobře vstřebatelný kůží, proto doporučujeme hořčíkový sprej, který můžete mít vždy po ruce. Přispívá k regeneraci svalů a úlevě od křečí.  

Čím lepší imunita, tím lepší zdraví a výkon. Z potravin přijímáme živiny pohromadě a najednou. Pokud je však naše tělo vystaveno stresu ze sportovního výkonu, má mnohem vyšší požadavky na nutrienty. Jedním z kvalitních doplňků obsahujících více než 75 důležitých ingrediencí je velmi chutný a zcela přírodní Good Green Vitality od firmy Nuzest.  

A když jsme u té přemílané imunity… Určitě jste již slyšeli, že správně fungující střeva a střevní mikrobiom jsou základ, a to i pro sportovní výkon. Nikdy není pozdě začít pracovat na správném chodu našich střev. Naši odborníci doporučují vychvalovaná probiotika Smidge. 8 kmenů těch nejdůležitějších střevních bakterií v každé kapsli. Nezatěžují trávicí systém, podporují jeho přirozenou funkci.  

SPÁNEK

Pokud něco významně předurčuje sportovní výkon, tak jednoznačně regenerace, která jde ruku v ruce s kvalitním a dostatečným spánkem. O spánku a s ním souvisejícím cirkadiánním rytmu, který ovlivňuje fungování celého našeho organismu, si můžete přečíst v této knize. Otestujete si s ní svůj rytmus a seřídíte hodiny svého těla přímo na míru. Naučíte se ovládat intenzitu světla, načasovat správně své jídlo, vyladit pohybovou aktivitu a oddávat se hlubokému spánku.

Ten můžete mimo jiné podpořit již výše zmíněným magnesiem či CBD kapkami. Dozvíte se více o modrém světle, které je potenciálním interuptorem kvalitního spánku, a jako bonus získáte certifikované a atestované brýle se 100% schopností blokace modrého světla od firmy R-style. 

148 Zobrazení
Líbilo se