Video ZDARMA !!!X
Video na téma zdraví zubů

Stáhnete si zdarma video Evy Hájkové na téma ústní mikrobiom a zdraví zubů.

Zadejte prosím emailovou adresu, pro odeslání videa zdarma.


videoFree

K objednávce nad 2500 KČ DOPRAVA ZDARMA

Populární příspěvky

Jsme „v tom“ s Vámi – Průvodce těhotenstvím nejen pro těhotné - I. trimestr

Jsme „v tom“ s Vámi – Průvodce těhotenstvím nejen pro těhotné - I. trimestr

Kategorie: Různé

Ať už se nacházíte v období plánování miminka, nebo jste již v očekávání, připravili jsme si pro vás ve spolupráci s našimi odborníky pětidílnou sérii užitečných článků, které vám usnadní a zpříjemní tuto úžasnou a neopakovatelnou etapu vašeho života. Postupně se zaměříme na těchto pět období:

 
Období před početím miminka
Období I. trimestru
Období II. trimestru
Období III. trimestru
Období Šestinedělí

   

Období I. trimestru – Čekáme miminko a co teď?

Tak a je to definitivně potvrzeno. Dvě malé čárky na těhotenském testu a velký zázrak je na světě! Čekáte miminko. Ale co čeká maminku? Tělo ženy prochází během těhotenství složitými proměnami. Pojďme se tedy podívat, co se děje s tělem každé nastávající maminky.

Celé těhotenství je jeden velký emocionální zážitek, připomínající jízdu na horské dráze. Během devíti měsíců prochází ženské tělo výraznými hormonálními a metabolickými změnami, aby dokázalo zajistit co nejpříznivější podmínky pro výživu a vývoj plodu. Ve tkáních se zvyšuje syntéza bílkovin, v krvi se zvyšuje hladina tuků a cholesterolu. Spotřeba hořčíku, draslíku, fosforu, železa, vápníku a mnoha dalších živin je mnohonásobně vyšší než v jakémkoliv jiném období.

A to je přesně ten důvod, proč mohou být první týdny doprovázeny zvýšenou únavou, výraznou spavostí, ranní nevolností, bolestmi močového měchýře připomínající zánět, výtoky, průjmy, nočním běháním na toaletu, potížemi s dýcháním. Nebojte se! Všechny tyto projevy jsou naprosto přirozené.

Naši odborníci doporučují pro prevenci bolestí močové trubice preventivně užívat brusinky, v čerstvém i sušeném stavu (omýt pod tekoucí vodou z důvodu obsahu oxidu siřičitého a cukru).

 

Vývoj miminka

V 1.–13. týdnu se tzv. embryo zvětší až 100x. Z embrya se postupně stává miminko o velikosti až 6,5 cm a váze až 45 g.

V tomto období má již naše malé miminko vytvořen základ pro mozek, páteř a nervový systém a poprvé můžeme zaznamenat tlukot jeho srdíčka. Postupně se vyvíjí všechny orgány, které jsou zprvu viditelné skrz jeho tenkou kůži. Na malých prstících se vytváří otisky a žíly.

Tělo svým vzrůstem začíná dohánět velikost hlavy, která do této doby tvořila ⅓ celkové velikosti miminka.

Období prvního trimestru je kvůli těmto velmi jemným změnám a tvorbě nových orgánů a soustav velmi křehkým obdobím. Žena podstupuje mnoho lékařských vyšetření a ujišťuje se, zda je všechno s miminkem v pořádku (včetně prvosemestrálního screeningu, který je doporučován lékaři mezi 11.–13. týdnem).

V tomto období je velmi důležité důvěřovat celému procesu, svému tělu a miminku. Uvědomte si, že váš klid dodává děťátku sílu. Negativní emoce a stres mu mohou škodit. Zaměřte se na detoxikaci mysli a vztahů kolem sebe. Odpočívejte a relaxujte, ať už čtením knih, nebo procházkami v přírodě.

 

Nezapomínejme na detoxikaci!

O detoxikaci těla, mysli, vztahů a domácnosti jste se mohli dočíst v předchozím článku tohoto seriálů, anebo detailněji zde.

K přirozené detoxikaci organismu patří i správná a dostatečná strava nastávající maminky. Pojďme se podívat na několik nutrientů, na které během tohoto období nesmíme zapomínat.

Po celou dobu I. trimestru dbejte především na tyto nutrienty

O folátu, neboli přírodní formě kyseliny listové, jste si již mohli přečíst v předchozím článku, kde jsme psali nejen o vhodné dávce, ale také přípravě potravin s vysokým obsahem tohoto vitamínu.

Železo je hlavní složkou hemoglobinu, červeného krevního barviva. Během těhotenství se objem krve zvyšuje o 30–40 %, z čehož vyplývá zvýšená potřeba tohoto prvku. Jelikož si během prenatálního období vytváří miminko zásoby na první 4 měsíce života, je důležité hlídat si jeho hladinu. Výborným ukazatelem je krevní test, který by vám měl váš lékař v období 1. trimestru provést. Pokud vám bude zjištěna nízká hladina, je potřeba doplňovat železo v co nejpřirozenější formě. Vyvarujte se syntetickým tabletám, které mohou zatěžovat žaludek a způsobovat zácpu.

Zaměřte se na potraviny obsahující vysokou hladinu železa. Mezi ty se řadí maso a vnitřnosti, ovesné vločky, quinoa, kustovnice čínská, avokádo, špenát, fazole, švestky a ořechy.

Pokud se přeci jen rozhodnete pro doplnění železa ve formě doplňků stravy, vždy dbejte (jako u všech vitamínů) na kvalitu a co nejpřirozenější formu doplňku. Železo se nejlépe vstřebává po ránu zároveň s folátem. Multivitamín pro těhotné ženy, který je součástí těhotenského balíčků sestaveného našimi odborníky, železo obsahuje.

Vápník je dalším mikro nutrientem, jehož potřeba v těhotenství vzrůstá téměř o dvojnásobek (z původních 800 mg až na 1500 mg). Během prvních měsíců nitroděložního vývoje miminko odčerpává vápník z těla matky. Jeho nedostatek může v dospělosti způsobovat vašemu potomkovi osteoporózu.

Naši odborníci však nedoporučují suplementaci samotného vápníku.

Aby se vápník lépe vstřebával a zároveň se neusazoval v cévách, je třeba doplnit dostatečné množství vitamínu D, jehož hladinu má většina obyvatel České republiky podprůměrnou. Produkt vitamín D3 z našeho e-shopu je obohacen o vitamín K2, který napomáhá vstřebatelnosti tohoto vitamínu a přispívá k udržení normálního stavu kostí. Více o vitamínu D a vitamínu K2 si můžete přečíst v tomto článku.

Doplňujeme-li tělu vápník, nesmíme zapomínat na dostatečný příjem hořčíku. Proč? Pokud trpí naše tělo nedostatkem hořčíku, vápník se může ukládat v místech, kde je ho dostatek, kolovat tak v krvi a způsobovat kostnatění tepen. Jednoduše řečeno… Čím více vápníku a méně hořčíku, tím větší riziko oběhových onemocnění.

Přirozeným zdrojem vápníku z potravin je například brokolice, květák, řeřicha, sardinky, tvaroh, mandle, mák, ořechy, luštěniny a mnoho dalších.

Jód je jednou z nejdůležitějších mikroživin v období těhotenství. Je nezbytný pro novorozence i kojence. Tento prvek hraje zásadní roli při tvorbě hormonů ve štítné žláze. Ty jsou podstatné pro vývoj organismu od početí přes nitroděložní vývoj až po ukončení puberty.

Snížená tvorba hormonů štítné žlázy (vyvíjející se v 12. týdnu těhotenství) může způsobit předčasný porod, nízkou porodní váhu, zrakové nebo sluchové poruchy a mnoho dalšího.

Nejvíce jódu najdeme v oceánech a v mořích, nejbohatšími zdroji jódu jsou tedy mořské řasy (chaluha bublinatá neboli kelp, nori, dulse, mořský fytoplankton) a mořské ryby, jejichž konzumace není v ČR dostatečná.

Předpokládá se, že asi polovina novorozenců v Evropě je vystavena nedostatku jódu. Jelikož běžná opatření proti nedostatku jódu u těhotných žen nestačí, doporučujeme navýšit denní příjem jódu o 100 mikrogramů na celkových 250 mikrogramů.

U nás na e-shopu najdete jód například v lahodných BIO opékaných mořských řasách nebo v těchto kapičkách.

 

Kvalita před kvantitou

Příjem kvalitní stravy (co nejméně zpracované, bez rafinovaných cukrů, bílé mouky, přepálených tuků a samozřejmě alkoholu, s dostatečným příjmem sacharidů, tuků a bílkovin) a kvalitních potravinových doplňků je v období těhotenství pro každou nastávající maminku zásadní. Zaměřte se tedy na BIO kvalitu bez jakýchkoliv přidaných konzervantů a dalších látek zatěžujících nejen vaše tělo, ale také tělíčko miminka. Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim kvalitní filtrované vody.

Všechny výše zmíněné potřebné mikronutrienty (a mnoho dalšího!) můžete najít v těhotenských balíčcích, které pro vás sestavily dvě maminky a odbornice, Eva Hájková s Lenkou Ptáčníkovou.
Máte možnost si vybrat mezi třemi typy balíčků pro I. a II. trimestr:

 

Pozor na bylinky!

Přestože jsou bylinky zdravé a všemocné, v těhotenství vyžadují naši zvýšenou pozornost. Celá řada z nich je totiž schopná vyvolávat stahy děložního svalstva, což není v tomto období rozhodně žádoucí.

Pokud patříte mezi milovníky černého a zeleného čaje, zbystřete. A to především kvůli látce v nich obsažené zvané THEIN. Jeho obsah můžete snížit vyjmutím sáčku/čaje po 30 vteřinách, nebo vylitím původního nálevu a opětovným zalitím čaje. Druhý nálev by měl být téměř zbaven theinu, jelikož thein se louhuje z čajových lístků jako první.

Naši odborníci doporučují heřmánek, meduňku, pampelišku, mátu, zázvor, lípu, kopřivu, měsíček a mnoho dalších bylinek.

Zároveň doporučují se vyhnout kontryhelu obecnému, andělice lékařské, jalovci obecnému, gingko bilobě, hlaváčku jarnímu, pelyňku pravému, petrželi zahradní, šalvěji lékařské, dřišťálu lékařskému, hřebíčku vonnému, třezalce tečkované a maliníku obecnému (do 36. týdne).

Vyvarujte se také kombinaci nejrůznějších bylinek, předejdete tak nežádoucím účinkům, které ještě nejsou vyzkoumány.

 
Kvalitní a dostatečný spánek

Tento proces, díky kterému se naše tělo obnovuje a regeneruje, dopřává energii vyvíjejícímu se plodu a tolik potřebný klid nastávající mamince. Dbejte nejen na dostatek spánku, ale také na jeho pravidelnost! Choďte každý den spát a vstávejte ve stejnou dobu. Vaše tělo jsou vaše vlastní hodiny, jejichž synchronizací maximálně podpoříte přirozenou očistou vašeho těla. Vyhněte se modrému světlu alespoň hodinu a půl před spánkem, tzn. nekoukejte do telefonu či na televizi, používejte jemnější světlo či svíčky, čtěte si anebo si užívejte přítomnost partnera.

Sepsaly pro vás Kristýna a Alena z Puravie

682 Zobrazení
Líbilo se