🚚Vánoce se blíží! Garantované doručení pod stromeček u objednávek přijatých do čtvrtka 19. prosince do 14:00.
🔥SLEVA až 20 % na veškeré Puravia LABS produkty! Podrobnosti najdete zde.

Střeva

Chcete mít zdravá střeva? Máte pocit, že byste je potřebovali pročistit, že jsou lenivá, nafouknutá, bolestivá nebo jen hledáte vhodnou prevenci? V naší nabídce najdete bylinky, vitamíny, probiotika i další doplňky, které mají příznivý vliv na střeva, žaludek i trávení.

Stav střev je důležitý nejen pro trávicí soustavu, ale i pro celkovou kondici těla. Kromě toho, že se tu nachází základ a většina imunity, má stav střev vliv i na celkové fungování organismu, včetně psychiky (tzv. Gut–brain axix – osa mozek–střevo).

Střeva, jejich anatomie, význam a symptomy

Střeva jsou nejdelší částí trávicí trubice, přičemž na začátku navazují na žaludek a na konci ústí do konečníku. Anatomicky se dělí na tenké a tlusté střevo.

Tenké střevo má za úkol štěpit natrávenou potravu ze žaludku přes enzymy a spolu se žlučí ji vstřebávat přes sliznici do organismu. Tlusté střevo vstřebává vodu a zbytek natrávené potravy zahušťuje, nestravitelné zbytky se rozkládají přes symbiotické bakterie. Celkově mají střeva na délku cca 7 metrů a delší část tvoří tenké střevo (cca 5 metrů).

Tak, jako i jiné orgánové soustavy, i střeva můžou postihnout nepříjemnosti. Některé jsou jen krátkodobé, související s jídlem, například pokud jde o nadmutí, jiné můžou být vážnějšího charakteru, například propustná nebo bolavá střeva.

V druhém případě je nejčastější příčinou zánět, jehož projevem můžou být křeče, průjem, nadměrná únava nebo ztráta hmotnosti. Pokud jde o krátkodobý stav, má akutní podobu s rychlým průběhem. Dlouhodobý je naopak chronický a jeho projevy jsou dlouhodobé. Specifickým problémem souvisejícím se stresem je potom syndrom dráždivého střeva.

Ve střevech se zároveň nachází mikrobiom, což je soubor mikroorganismů důležitých nejen pro trávení a vylučování odpadních látek. Zdravé střevo podporuje i imunitu, hormonální rovnováhu, pokožku, nervovou soustavu, krevní oběh a duševní zdraví.

Jaké doplňky na střeva jsou nejlepší, jak je to s jejich pročišťováním, lze je rozhýbat nebo detoxikovat a co je dobré pro jejich celkové zdraví? Klikněte zde a pokračujte ve čtení na konci této stránky.

Nejprodávanější

Stránka 1 z 6 - 62 položek celkem
Agaricus PRO, 90 kapslí - hlavní
Novinka CLEAN LABEL
890 Kč
2466
Balíček pro spokojená střeva - hlavní
Akce Novinka CLEAN LABEL
1 008 Kč
1 120 Kč (–10 %)
2512
Ohňovec PRO, 90 kapslí - hlavní
Novinka CLEAN LABEL
890 Kč
2464
Pornatka PRO, 90 kapslí - hlavní
Novinka CLEAN LABEL
890 Kč
2465
Probiotika Saccharomyces boulardii, 60 kapslí - hlavní
Akce CLEAN LABEL
620 Kč
689 Kč (–10 %)
2327
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
2 349 Kč
192
Probiotika pro ženy, 30 kapslí - hlavní
Akce CLEAN LABEL
629 Kč
699 Kč (–10 %)
2177
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
1 590 Kč
476
Nahoru
Další produkty

Zkuste probiotika, prebiotika, synbiotika i aktivní uhlí z naší nabídky

Péče o střevo a trávicí soustavu musí začít podporou střevního mikrobiomu. Za tímto účelem u nás najdete tyto doplňky stravy:

Probiotika: na podporu střevní mikroflóry a v ní prospěšných bakterií slouží probiotika. U nás je najdete ve variantách pro děti i dospělé, některé i jako kolonizační. Jsou výborné na prevenci i dlouhodobé užívání, ale i po antibiotikách.

Prebiotika: aby mohly probiotické bakterie se střevech působit, potřebují k tomu prebiotika. Jde o specifický druh vlákniny, který je potravou pro tyto bakterie – příkladem je inulin z čekanky. V naší nabídce prebiotika najdete v podobě kapslí. Prebiotika najdete ale i v potravinách, příkladem může být cibule, česnek, banán, lněné semínko nebo luštěniny.

Synbiotika: pokud nechcete kupovat zvlášť probiotika a prebiotika, doporučujeme vám synbiotika. Jde o doplňky, které obsahují pro i prebiotika v jednom, včetně kmenů užitečných laktobacilů a bifidobakterií. Samozřejmě bez zbytečných přísad.

Aktivní uhlí: jedním z přirozených způsobů, jak podpořit pročištění střeva, je aktivní uhlí, známé také jako černé uhlí. Jde o speciální látky s houbovitou strukturou, které jsou schopné absorbovat množství toxických látek a plynů ze střev a trávicí soustavy.

Jaké vitamíny, bylinky a enzymy pomáhají ke zdraví střev

Pokud chcete mít zdravá střeva, dobré trávení a celkově podpořit jejich funkci, můžou vám k tomu pomoct i další prostředky. Jde například o enzymy, kolostrum, vitamíny nebo bylinky na žaludek a střeva, například ve formě čaje, kapslí nebo kapek.

Z této nabídky u nás můžete vybírat:

  • Pokud jde o konkrétní byliny, máme je v různých formách, populární je prášek s extraktem konkrétní byliny, například jilm plavý nebo ostropestřec mariánský.
  • Alternativou jsou komplexní doplňky v podobě tablet, kapslí nebo kapek, které obsahují kombinace vícero rostlin, například Biocidin.
  • „Boosterem“ pro střeva, střevní mikrobiom a imunitu je kolostrum, například kozí, které obsahuje imunoglobuliny, cytokiny a laktoferin.
  • Pokud byste chtěli doplnit trávicí enzymy, najdete u nás široké spektrum takových doplňků, některé mají ve složení i kyselinu chlorovodíkovou (HCl, jejíž dostatek potřebujeme v žaludku).
  • Nezapomínejme ani na očistu organismu a střev, k čemuž máme v nabídce určené bylinné doplňky s obsahem rostlin podporujících zažívací funkce.
  • Nejen kurkuma nebo aloe vera, u nás najdete i doplňky obsahující houby nebo chlorellu, která podporuje trávení, střevní mikroflóru a zdraví jater.
  • Pro dospělé i děti máme také kapsle a žvýkací gummies obsahující minerály a vitamíny, například vápník, hořčík, vitamíny A, C, D, E a K.

Bylinné kapky, čaje a tablety a jejich správné užívání

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli formu doplňků, pro maximální účinnost je důležité dlouhodobé užívání, ideálně i několik týdnů. Speciálně pro probiotika platí, že byste je měli užívat každý den, a to i po dobu několika měsíců.

Podle konkrétního složení se potom užívají 1 až 2 kapsle nebo tablety denně, minimálně 30 minut před jídlem. Pokud užíváte antibiotika, probiotika by se měly užívat s časovým odstupem, obvykle alespoň 2 hodiny po nich. V opačném případě by se mohlo stát, že by látky obsažené v antibiotikách zničily bakterie, které přijmete v probiotikách.

Kolostrum se může užívat dlouhodobě, podle konkrétního doplňku obvykle v dávce 1 až 3 kapsle, a to minimálně 30 minut před jídlem. V případě trávicích enzymů je doporučováno užívání vícekrát denně s hlavními jídly.

Výjimkou z dlouhodobého užívání je aktivní uhlí. To se hodí při aktivních problémech, například pokud jde o intoxikaci jídlem, kde je vhodné ho podat do 1 hodiny od požití. Dávkování přizpůsobte instrukcím na obalu doplňku. Všeobecně platí, že černé uhlí by se nemělo užívat déle než 2–3 dny a pokud se stav nezlepší, vyhledat lékaře.

Co je ještě dobré pro střeva? Potraviny, pohyb a omezení negativních vlivů

Jak ještě podpořit zdraví střev, trávení a střevní mikroflóru? Důležitá je pravidelnost stravování a pitný režim obsahující vodu podporující vstřebávání živin.

Svoji pozornost zkuste zaměřit na tyto oblasti:

Jídelníček a detox: základem je pravidelné stravování, potraviny s obsahem vlákniny z ovoce, zeleniny a fermentovaných potravin typu kombucha a jogurt. Skvělé jsou pro střevní mikrobiom i polévky, zejména dlouhotažené masokostní vývary. Zapomeňte na řízené očisty střev a detoxy. Konzumujte vyváženou stravu s dostatkem vlákniny a zkuste vybírat sezónní potraviny, tak svému střevu prospějete nejvíce.

Pravidelný pohyb a vyprazdňování: abyste podpořili pohyb střev, tzv. motilitu, je důležitá pravidelná fyzická aktivita. Ideální je kombinovat každodenní chůzi se sportem, například běh, plavání, tenis, tanec atd. Pravidelné vyprazdňování je též velmi důležité a pohyb vám v tom může velmi pomoct. Hýbejte se a hýbat se budou i vaše střeva!

Pozor na antibiotika: ve střevech se nachází 70–80 % naší imunity. Pokud musíte z jakéhokoli důvodu užívat antibiotika, tak právě ty dokážou střevní mikrobiom a jeho prospěšné bakterie narušovat. Nezapomínejte tedy společně s léčbou užívat i probiotika.

Omezení negativních vlivů: negativní faktory typu alkohol a kouření, ale i stres, nadměrná konzumace cukru a sladidel, konzervované potraviny, trans-tuky a nadměrná a častá konzumace červeného masa, to všechno může mít negativní vliv na střevní mikrobiom. Pokud můžete, minimalizujte tyto vlivy.

×