🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

Omega 3 mastné kyseliny

Mastné kyseliny, jejichž účinky na zdraví mohou využívat děti, dospělí, senioři i těhotné ženy. Hovoříme o omega 3, které jsou známé například díky rybímu oleji nebo kapslím s jeho obsahem. Samozřejmě, jejich nejpřirozenějším zdrojem jsou potraviny.

V souvislosti se zdravými mastnými kyselinami se často zmiňují nejen omega 3, ale také omega 6 a omega 9 tuky. Velký je také rozdíl mezi jednotlivými formami, tedy EPA, DHA a ALA. Na co jsou všechny tyto omega kyseliny dobré, jaké mají přínosy, kde v potravinách je najít a jaké doplňky s jejich obsahem jsou nejkvalitnější a nejlepší?

Co jsou omega 3 mastné kyseliny, EPA, DHA a ALA

Omega 3 mastné kyseliny jsou esenciální nenasycené tuky, které jsou nezbytné pro lidský organismus. Existují tři typy omega 3 kyselin, a to EPA, DHA a ALA.

EPA neboli eikosapentaenová kyselina je známá především svými protizánětlivými a kardiovaskulárními benefity. Pomáhá regulovat zánětlivé procesy v těle, snižuje hladinu triglyceridů v krvi a podporuje srdce i udržení zdravého krevního tlaku.

DHA, tedy dokozapentaenová kyselina, je druhým typem omega 3 mastných tuků. Tato kyselina prospívá především zdraví mozku, jelikož tvoří hlavní stavební kámen mozkové tkáně, navíc přispívá k fungování kognitivních schopností a je důležitá pro zdraví očí. Ovlivňuje také správný vývoj mozku, a to jak u plodu, tak u kojenců.

ALA, alfa linolenová kyselina, je posledním typem omega 3 kyselin. Pro tělo představuje v omezeném množství zásobárnu pro ostatní mastné kyseliny, neboť ji dokáže přeměnit na první dva typy. Jako součást stravy tak přispívá k celkovému příjmu omega 3.

Velmi známým zdrojem omega 3 tuků je rybí olej, olej z tresčích jater a krillový olej. Nejlepším a nejčistším zdrojem je krillový olej – má nejlepší vstřebatelnost, je bez znečištění a obsahuje EPA i DHA. Olej z tresčích jater má navíc vysoký obsah vitamínů A a D. Pokud si vyberete rybí olej, získáte spoustu antioxidantů a stabilní omega 3.

Pro pokračování ve čtení tohoto článku sjeďte na konec této stránky nebo klikněte zde. Dozvíte se nejen v jakých potravinách omega 3 najít, ale i jaký je rozdíl mezi vejci od slepic ve volném výběhu nebo v klecích a jaké doplňky stravy jsou nejlepší.

Zobrazit více

Nejprodávanější

Stránka 1 z 3 - 26 položek celkem
Dětské omega 3 & vitamín D3 + K2, 31 ml - hlavní
2692
Antarctica krill olej, 805 mg, 60 kapslí - hlavní
CLEAN LABEL
2635
Antarctica krill olej, 805 mg, 180 kapslí - hlavní
CLEAN LABEL
2636
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
1076
Dětské omega 3 VEGAN, 31 ml - hlavní
CLEAN LABEL
2693
Prémiový olej z tresčích jater, 250 ml - hlavní
CLEAN LABEL
2351
Rybí olej pro děti All-Omega, 60 ml - hlavní
CLEAN LABEL
2266
Krillový olej Plus, 180 kapslí - hlavní
CLEAN LABEL
Krillový olej Plus, 180 kapslí
1 997 Kč
Skladem (3 ks)
2696
Rostlinné omega-3 (DHA) pro děti, 37,5 ml - hlavní
2179
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
71
Nahoru
Další produkty

Potraviny jako nejlepší zdroje – ve kterých se omega-3 nacházejí?

Jelikož si člověk neumí omega 3 mastné kyseliny sám vyrobit, musí je přijímat externě. Nejvíce přirozenou cestou je strava a jídlo, kde existuje několik možností.

Omega 3 se v potravinách nacházejí například:

Tučné ryby a mořské plody: Losos, makrela či sardinky – tyto ryby jsou skvělým zdrojem zdravých omega 3 tuků. Kromě nich obsahují zdravé tuky také sleď, tuňák, pstruh či halibut. Z mořských plodů můžete vyzkoušet konzumaci krevet nebo ústřic.

Ořechy a semínka: Pokud chcete doplnit zdravé tuky, můžete do jídelníčku zařadit ve zvýšeném množství i některá semínka nebo ořechy. Jde například o konopná, lněná či chia semínka, a z ořechů vyzkoušejte vlašské, pekanové a makadamové.

Vejce a maso: Pokud jde o živočišné zdroje, nejvíce omega 3 kyselin je ve vejcích, ideálně od slepic, které jsou chovány ve volném výběhu. Pokud zvolíte maso, nejvíce omega 3 obsahuje hovězí maso ze zvířat, která se volně pasou a jsou krmena trávou.

Řasy, oleje, zelenina a luštěniny: Z rostlinných zdrojů stojí za zmínku řasy, například chlorella, wakame nebo nori, stejně tak oleje, například chia, lněný či konopný. Jako doplněk poslouží také špenát, sója, hnědá rýže, rukola a ovesné vločky. Tyto jsou však pouze menším doplňkem ve stravě, nespoléhejte se na ně jako na hlavní zdroj omega mastných kyselin.

U nás máme to nejlepší – kapsle, rybí olej i další doplňky

Omega 3 mastné kyseliny můžete do těla doplnit také prostřednictvím doplňků stravy. V naší nabídce máme nejčastější tři formy, a to kapsle, tekutý olej nebo kapky. Tyto doplňky jsou vhodné pro dospělé, děti i těhotné ženy.

Za zmínku stojí zejména následující doplňky výživy:

  • Rybí olej v podobě kapslí, které jsou příjemné na užívání – doporučujeme vybrat kvalitní omega 3 z mořských ryb s obsahem až 500 mg kyselin.
  • Kromě toho u nás naleznete i standardní tekutou formu oleje, kde máte na výběr nejen klasický rybí olej, ale například také olej z jater chiméry podivné.
  • Výborné jsou také kapsle obsahující krillový olej, zde doporučujeme doplňky s obsahem až 805 mg a výrazným zastoupením DHA a EPA s lepší vstřebatelností.
  • Můžete sáhnout i po omega tucích z tresčích jater, které máme jak ve formě perorálních kapslí, tak i jako tekutý olej – a to i ve výhodných baleních.
  • Naleznete u nás také speciální doplňky vhodné v období těhotenství, omega 3 se směsí prémiových olejů nebo veganské omega z divokých řas.
  • Pokud jde o děti, pro ně máme v nabídce rybí olej v kapslích, v tekuté formě oleje i jako kapky s dávkovačem, například obohacený o olej z pomeranče, skořici a hrozny.
  • Zajímavostí naší nabídky jsou také rostlinné omega 3 doplňky, kde se tyto zdravé mastné kyseliny získávají z mořských řas a jsou vhodné i pro děti.

Účinky na zdraví a srovnání omega 6 a omega 9 kyselin

Na co jsou omega 3 mastné tuky dobré? Především jejich pozitivní účinky mohou využít děti, dospělí, senioři i těhotné ženy. Nejdůležitějšími oblastmi, kde omega 3 působí, je podpora normální funkce očí, zraku, srdce a mozkové činnosti.

Pokud jde o DHA, ty při příjmu alespoň 250 mg denně přispívají k normální činnosti mozku, stejně jako k udržení normálního zraku. Společně s EPA mají pozitivní vliv také na srdce, kardiovaskulární systém a optimální krevní tlak. Při příjmu 2 g denně pomáhá DHA udržovat hladinu triglyceridů v krvi v normálních hodnotách.

Celkově jsou omega 3 důležité pro slizniční imunitu a mají protizánětlivé účinky. Na druhou stranu, omega 6 mastné kyseliny působí opačně a mají spíše prozánětlivý vliv, přičemž člověk je v běžné stravě přijímá více než omega 3.

Dobrým příkladem jsou vejce. Pokud byly slepice krmeny trávou a měly volný výběh, poměr omega 3 a omega 6 kyselin může být až 1:1, v opačném případě je to ve prospěch omega 6 a poměr může být až 1:29. Omega 6 a omega 9 kyseliny však nemají tak pozitivní účinky – naopak, jejich nadbytek zvyšuje riziko zánětů, chronických onemocnění nebo obezity.

Dávkování, předávkování, nežádoucí účinky a omega 3 v těhotenství

Pokud chcete dosáhnout všech zmíněných benefitů a pozitivních účinků omega 3, je třeba vědět, jak je užívat, čemu se vyhnout a jak je využít v těhotenství.

Proto jsme se podívali na ty nejdůležitější otázky:

Užívání: Standardní dávka pro dospělého člověka představuje od 1 g do 3 g omega 3 mastných kyselin. V případě kapslí to většinou odpovídá 2 kapslím denně, u oleje je to 1 čajová lžička. U dětí a kojenců je to méně, obvykle 1 až 3 kapky denně.

V těhotenství: Omega 3 mají v těhotenství zásadní význam, a to zejména pro správný vývoj plodu. Ovlivňují vývoj mozku, nervové soustavy a očí, pozitivně působí na období před porodem, na zdravou porodní hmotnost dítěte i zdraví srdce matky.

Předávkování: Z běžné stravy se omega 3 tuky nepředávkujete, nicméně při překročení denní dávky u doplňků stravy to možné je. Celkový příjem EPA a DHA nesmí překročit 5 g denně.

Nežádoucí účinky: Obecně omega 3 nemají žádné negativní účinky, avšak jejich nadměrné užívání nebo nekvalitní původ mohou přinést některé potíže. Jedná se o trávicí potíže, problémy se srážlivostí krve či příliš nízký krevní tlak.

Sledujte nás na našem Instagramu

☀️ Dětská pokožka a slunce? Kombinace, která si zaslouží pozornost. Je až o 30 % tenčí než pokožka dospělých a spálení...
Afrodiziaka nejsou jen mýtus – příroda i věda potvrzují jejich vliv na libido, hormony i prokrvení. 💞 🍫 Někdy stačí...
💪 Nejlepší anti-aging nástroj? Svaly. Nejsou jen na vzhled – jsou základem vitality, zdraví i silné mysli. Po třicítce ale...
📅 15. 5. od 18:00 - Webinář ZDARMA: Jak řešit ekzémy z pohledu funkční medicíny? Trápí vás opakující se ekzém a nevíte,...
🌿 V Puravia LABS klademe důraz na to, co je pod povrchem – kvalitu, čistotu a skutečný účinek. ✅ CLEAN LABEL složení – bez...
Hledáte univerzální čisticí prostředek pro ekologický úklid? Objevte sílu perkarbonátu sodného! 🌿 Bez chlóru, bez...
🥣 Domácí semínkové krekry, které si zamiluje celá rodina 💚 Ideální jako zdravý snack k oblíbenému dipu 🥑 📌 Co potřebujete:...
📅 28.4. – Webinář ZDARMA: DOPLŇKY STRAVY: Opravdu je potřebujeme? A jak je užívat správně? 🌊 V záplavě doplňků stravy je...
×