🌿 SLEVA 10 % na značku ATTITUDE! Nakupujte s péčí o vás i přírodu. ✨ Více info najdete zde.
Přečtení článku: 514

Tajemstvím dlouhověkosti jsou svaly: Jak zpomalit stárnutí?

11 min čtení

Svaly nejsou jen otázkou síly a estetiky – hrají zásadní roli v našem zdraví a dlouhověkosti. Mají ohromný vliv na metabolismus, imunitu a ochranu mozku. S přibývajícím věkem ale množství svalů klesá – tomu se říká sarkopenie. Méně svalů ale neznamená jen slabší tělo, ale také vyšší riziko pádů, oslabené kosti a horší metabolismus. Dobrá zpráva je, že tento proces lze zpomalit a podpořit tělo celkově!

Co se v tomto článku dozvíte?

  • Čím svaly ovlivňují stárnutí a celkové zdraví?
  • Jak na cvičení dlouhověkosti?
  • Co je to mTOR a jak dráhu dlouhověkosti aktivovat do 20 minut?
  • Proč by si činky měla pořídit i babička?

 

Tajemství svalové tkáně

Nejnovější výzkumy potvrzují, že dobře udržovaná svalová tkáň vede k delším kvalitnímu životu, snižuje riziko chronických onemocnění, zlepšuje imunitu, podporuje mozek a mentální kondici u starších lidí. Jako nejúčinnější zbraní v boji proti stárnutí se jeví pravidelný trénink doplněný dostatečným příjmem bílkovin a důležitých mikronutrientů. Co dalšího o svalech nevíte?

 

✨ 1. Sval: metabolicky aktivní orgán

Kosterní svaly nejsou jen „motorem“ pohybu – fungují jako metabolicky aktivní orgán, který pomáhá regulovat hladinu cukru a tuků v krvi. Svalová tkáň spotřebovává až 80 % cukru v krevním oběhu, čímž snižuje riziko inzulinové rezistence a diabetu 2. typu. Tento efekt je zvláště důležitý u seniorů, u nichž přirozený úbytek svalů zvyšuje náchylnost k vysoké hladině cukru v krvi (hyperglykémii). 

 

🛡️ 2. Komplexní podpora imunity

Svaly také ovlivňují imunitní systém – během jejich kontrakce se uvolňují tzv. myokiny, látky s protizánětlivými účinky. Ty pomáhají tlumit chronické záněty, které hrají roli při vzniku artritidy, srdečně-cévních onemocnění i neurodegenerativních poruch, jako je Alzheimerova choroba. Dostatečná zátěž svalů aktivuje v těle signální dráhy, které zajišťují, že je dostatek imunitních buněk, imunitní reakce je akorát rychlá a v těle probíhá recyklace poškozených nebo napadených buněk (Stříž & Holáň, 2015). 

 

🧬 3. Svalová hmota a dlouhověkost

Dlouhodobé studie potvrzují, že čím více svalové hmoty člověk má, tím nižší je jeho riziko předčasného úmrtí. Analýza dat od 3 659 účastníků ukázala, že lidé s nejvyšší úrovní svalové hmoty měli o 19–20 % nižší riziko úmrtí ze všech příčin oproti těm s nejnižší svalovou hmotou (Srikanthan & Karlamangla, 2014). Tento ochranný efekt souvisí mimo jiné s tím, že svaly pomáhají regulovat energetickou rovnováhu a snižují hromadění viscerálního tuku – typu tuku, který podporuje zánětlivé procesy v těle. Svalová tkáň také podporuje správnou obnovu buněk díky aktivaci mTOR dráhy, ke které se dostaneme za chvíli. 

 

🧠 4. Svaly a mozek: klíč k lepší paměti

Silový trénink přináší ohromný benefit pro mozku. Podporuje tvorbu brain-derived neurotrophic factor (BDNF) – proteinu, který je zásadní pro zdraví neuronů, jejich propojení a regeneraci (Dinoff et al., 2016). Výzkumy ukazují, že úbytek svalové hmoty je často spojený se zhoršením kognitivních funkcí, což může být důsledkem nižší produkce BDNF a zvýšené hladiny systémového zánětu. 

  • Pozitivní účinky odporového tréninku na mozek potvrzují i klinické studie: například u seniorů, kteří po dobu 12 týdnů pravidelně cvičili se zátěží, došlo k významnému zlepšení paměti, což souviselo s posílením spojení v oblasti hipokampu – části mozku zodpovědné za učení a uchovávání informací (Vints et al., 2024).
  • Myokiny nejenže podporují centrum paměti (hipokampus), ale také snižují ukládání beta-amyloidu a tím snižuje riziko Alzheimerovy choroby (Kim & Song, 2018). 
  • 💡 TIP: Mindfulness meditace může zvýšit hladinu BDNF v mozku a vede podle vědců k omlazení mozku (Cahn et al., 2017).

 

🏋️‍♀️ 5. Protein: Klíč k regeneraci

Pro optimální stavbu a regeneraci (nejen) svalů, potřebujeme mít dostatečný denní příjem bílkovin (Slimáková). Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem pro řadu nezbytných funkcí v těle. Mimo jiné pomáhají opravovat poškozená svalová vlákna po silovém tréninku. To platí i u seniorů, kteří mají sníženou schopnost využít bílkoviny ke stavbě svalů, proto potřebují již v základu jejich vyšší příjem – 1,2–1,6 g/kg tělesné hmotnosti denně. Tato dávka odpovídá spotřebě dospělého člověka při svalovém tréninku nebo hubnutí.

  • Kvalitní protein (20–25 g) po tréninku stimuluje tvorbu svalů až o 35 % více než jeho pozdější konzumace.
  • Leucin (2,5–3 g na jídlo) aktivuje dráhu mTOR a podporuje růst svalů.
  • Kombinace kaseinu (40 %) a syrovátky (60 %) brání ztrátě svalové hmoty během noci.

 

Co je mTOR, a jak souvisí se svaly a stárnutím – co potřebujete vědět?

V lidském těle existuje klíčový regulační mechanismus, známý jako mTOR (mechanistic target of rapamycin), který řídí růst a obnovu buněk, včetně svalové tkáně. Je zásadní pro udržení síly, funkčnosti a celkového zdraví, zejména ve stáří. Aktivovaný mTOR podporuje tvorbu bílkovin a růst svalů, což samo o sobě chrání svaly, které už máte, kontroluje hladinu krevních cukrů (snižuje riziko cukrovky) a podporuje dlouhověkost tím, že udržuje obnovu buněk v optimu (Panwar et al., 2023)

 

🟢 Jak se mTOR aktivuje?

  • mTOR funguje jako hlavní kontrolní centrum pro růst a regeneraci tkání. Aktivuje se při:
    Fyzické aktivitě (zejména silový trénink či HIIT) - Pravidelná fyzická aktivita, především silový trénink (s vlastní vahou, činkami nebo odporovými gumami), je nejsilnějším aktivátorem mTOR. V rámci HIIT cvičení se zařazuje i aerobní složka, která podporuje srdce a kondici.
    Dostatečném příjmu bílkovin (zejména aminokyseliny leucin): Bílkoviny, zejména esenciální aminokyselina leucin (maso, vejce, mléčné produkty, luštěniny) jsou nezbytné.
    Dostatku energie a živin
  • 🚨 POZOR 🚨 Dlouhodobě nadměrná aktivace mTOR (např. neustálý přebytek kalorií a bílkovin) může vést k zánětlivým procesům a snížené buněčné recyklaci (autofagii). Takže všeho s mírou...

 

🔴 Co se děje při nízké aktivitě mTOR?

  • Pokud je mTOR málo aktivní (kvůli nedostatku pohybu, nízkému příjmu bílkovin nebo nedostatečné stimulaci), dochází k:
    Úbytku svalové hmoty (svaly bez stimulace atrofují - zmenšují se) a horší pohyblivost.
    Snížené regeneraci (zhoršená obnova buněk a tkání), horší vitalita a méně energie.
    Zvýšenému riziku metabolických onemocnění, zlomenin a pádů.

Tento proces je pro stárnutí zásadní a přitom ho zvládneme velmi snadno ovlivnit. Stačí dát pohybu ve svém nabitém dni 3x týdne dostatečnou prioritu. 

 

Proč je silový trénink a HIIT klíčem ke zdravému stárnutí?

Nejefektivnější cestou, jak si udržet silné a zdravé tělo, je silový trénink – tedy cvičení s vlastní vahou nebo činkami. Když svaly pravidelně zatěžujeme, dostávají signál, že je stále potřebujeme, a proto je tělo udržuje v kondici a síle. Další metodou je také vysokointenzivní intervalový trénink (HIIT) – krátké, ale intenzivní intervaly cvičení (například sprinty nebo rychlé dřepy), které zlepšují výdrž, spalování tuků a zdraví buněk. HIIT aktivuje přirozené regenerační mechanismy v těle, což pomáhá zpomalovat stárnutí na buněčné úrovni.

 

🏃 HIIT: Restart pro metabolismus

HIIT podporuje buněčnou obnovu tím, že aktivuje signální dráhy mTOR, klíčové pro regeneraci svalů. Ideální je cvičit alespoň 2x týdně, 4-6 intervalů po 30-60 sekundách. Studie Mayo Clinic (Robinson et al., 2017) na 3 000 účastnících ukázala, že tento trénink:

Zlepšuje inzulinovou senzitivitu (důležité pro prevenci diabetu 2. typu).
Zvyšuje prokrvení svalů, které s věkem klesá.
Podporuje spalování tuků a zlepšuje srdeční zdraví.

 

🏋️‍♂️ Silový trénink: Základ pro pevné svaly a zdravé kosti

Zatímco HIIT je skvělý pro metabolismus a výdrž, silový trénink je klíčem k dlouhodobému zdraví svalů a kostí. Ideální trénink je 2–3× týdně se zaměřit na celé tělo. Cvičit se střední až vyšší zátěží (70–85 % maximální síly), což podpoří růst svalů (Robinson et al., 2017).

Posiluje svaly a klouby, čímž snižuje riziko pádů a zlomenin.
Podporuje pevnost kostí – při zatížení tělo posiluje kostní hmotu, což je klíčové pro prevenci osteoporózy.
Zrychluje metabolismus – svaly spalují více energie i v klidovém stavu, což pomáhá regulovat hmotnost.
Zlepšuje držení těla a odstraňuje bolesti zad – silné jádro podporuje stabilitu páteře a snižuje riziko chronických bolestí.

 

 

Síla, svaly a tréninku seniorů

Po 60. roce života dochází k úbytku rychlých svalových vláken (glykolytických vláken (typ IIx)), která jsou klíčová pro rychlost pohybu a prevenci pádů. Studie (Grgic et al., 2020) ukázala, že i lidé ve věku 60+ dokážou i po letech neaktivity budovat svaly podobně jako mladší jedinci, pokud zařadí pravidelný odporový trénink (cviky s činkami, odporovými gumami nebo vlastní vahou).

Odporový trénink s explozivními prvky (např. míče, výpady s odrazem) dokáže stimulovat růst svalů i u našich babiček a dědečků. Silový trénink s poměrně vysokou zátěží (až 85 % 1RM) významně zvýšil sílu nohou seniorů (Peterson et al., 2017). Právě síla svalů dolních končetin je u starších důležitá pro naprosto základní úkony jako je chůze, chůze do schodů, vstávání z postele či z toalety. Podle výzkumů Mayo ClinicSilový trénink se zátěží zvyšuje sílu seniorů až o 40 % za 12 týdnů, aniž by zvyšoval riziko úrazů (Robinson et al., 2017).
 

⚖️ Trénink stability také přispívá k vyššímu věku

Schopnost stát na jedné noze klesá po 65. roce o 0,8 % měsíčně, což zvyšuje riziko pádů a zlomenin, které následně způsobí dlouhodobé problémy s pohybem a soběstačností u starších lidí. V prevenci pádů je skvělý balanční tréninku (bosu, labilní plochy, tandemový stoj, stoj na jedné noze), který pomůže starším lidem zapojit hluboké svaly (až o 40 %) a mít tak silnější střed těla. Vhodný je také tzv. propriocepční trénink, který zlepšuje reakční rychlost mozku na nerovnováhu terénu o 22 % (Vysoký et al., 2014).  

Z praxe vidíme, že pokud senioři ve vyšším věku prodělají zranění, které je na delší čas imobilizuje, zásadně se zhoršuje jejich celkový stav a zkracuje délku života, protože se mnoho z nich už z lůžka nezvedne. Proto přestože balanční trénink může působit úsměvně, hraje klíčovou roli v kvalitě života seniora. Samozřejmě se trénink vždy přizpůsobuje individuálně v závislosti na kondici a možnostech pacienta. Pokud si nejste jistí, co je vhodné, navštivte fyzioterapeuta, který umí sestavit smysluplný cvičební plán na míru.

 

Shrnutí: Chcete zpomalit stárnutí a udržet si svaly?

1️⃣ Pravidelně cvičte, ideálně silový trénink 2–3× týdně nebo HIIT 2x týdně.
2️⃣ Dbejte na dostatečný příjem bílkovin (min. 1,2–1,6 g/kg tělesné hmotnosti).
3️⃣ Občas dopřejte tělu období regenerace (např. lehčí stravu, půst).
4️⃣ Kombinujte sílu a vytrvalost – pro celkové zdraví.

 

Kyselina hyaluronová, 90 kapslí - hlavní
CLEAN LABEL
990 Kč
539
Anti-age karnosin komplex, 60 kapslí - hlavní
CLEAN LABEL
999 Kč
2680
Balíček na klouby - hlavní
Akce CLEAN LABEL
Balíček na klouby
Skladem (14 ks)
1 960 Kč
2 178 Kč (–10 %)
2328

 

Zdroje:

  • Šedová, L. (2015). Imunitní regulace v nádorovém mikroprostředí [Bachelor's thesis, Masarykova univerzita]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/g9bdx/bpsedova_imunitni_regulace.pdf
  • Srikanthan, P., & Karlamangla, A. S. (2014). Muscle mass index as a predictor of longevity in older adults. The American journal of medicine127(6), 547–553. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2014.02.007
  • Slimáková, Margit. Svaly potřebujeme. Online. In: . Dostupné také z: https://www.margit.cz/svaly-potrebujeme/.
  • Stříž, Ilja a Holáň, Vladimír. Cytokiny v klinické medicíně. Jessenius. Praha: Maxdorf, [2015]. ISBN 978-80-7345-427-2.
  • Panwar, V., Singh, A., Bhatt, M. et al. Multifaceted role of mTOR (mammalian target of rapamycin) signaling pathway in human health and disease. Sig Transduct Target Ther 8, 375 (2023). https://doi.org/10.1038/s41392-023-01608-z
  • Dinoff, A., Herrmann, N., Swardfager, W., Liu, C. S., Sherman, C., Chan, S., & Lanctôt, K. L. (2016). The Effect of Exercise Training on Resting Concentrations of Peripheral Brain-Derived Neurotrophic Factor (BDNF): A Meta-Analysis. PloS one, 11(9), e0163037. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0163037
  • Baker, M. K., Atlantis, E., & Fiatarone Singh, M. A. (2007). Multi-modal exercise programs for older adults. Age and ageing36(4), 375–381. https://doi.org/10.1093/ageing/afm054
  • Karinkanta, S., Heinonen, A., Sievänen, H., Uusi-Rasi, K., Pasanen, M., Ojala, K., Fogelholm, M., & Kannus, P. (2007). A multi-component exercise regimen to prevent functional decline and bone fragility in home-dwelling elderly women: randomized, controlled trial. Osteoporosis international : a journal established as result of cooperation between the European Foundation for Osteoporosis and the National Osteoporosis Foundation of the USA18(4), 453–462. https://doi.org/10.1007/s00198-006-0256-1
  • Cadore, E. L., Rodríguez-Mañas, L., Sinclair, A., & Izquierdo, M. (2013). Effects of different exercise interventions on risk of falls, gait ability, and balance in physically frail older adults: a systematic review. Rejuvenation research16(2), 105–114. https://doi.org/10.1089/rej.2012.1397
  • Gomez-Pinilla, F., Vaynman, S., & Ying, Z. (2008). Brain-derived neurotrophic factor functions as a metabotrophin to mediate the effects of exercise on cognition. The European journal of neuroscience, 28(11), 2278–2287. https://doi.org/10.1111/j.1460-9568.2008.06524.x
  • Vints, W. A. J., Šeikinaitė, J., Gökçe, E., Kušleikienė, S., Šarkinaite, M., Valatkeviciene, K., Česnaitienė, V. J., Verbunt, J., Levin, O., & Masiulis, N. (2024). Resistance exercise effects on hippocampus subfield volumes and biomarkers of neuroplasticity and neuroinflammation in older adults with low and high risk of mild cognitive impairment: a randomized controlled trial. GeroScience46(4), 3971–3991. https://doi.org/10.1007/s11357-024-01110-6
  • Kim, O. Y., & Song, J. (2018). The Role of Irisin in Alzheimer's Disease. Journal of clinical medicine7(11), 407. https://doi.org/10.3390/jcm7110407
  • ROBINSON, Matthew M.; DASARI, Surendra; KONOPKA, Adam R.; JOHNSON, Matthew L.; MANJUNATHA, S. et al. Enhanced Protein Translation Underlies Improved Metabolic and Physical Adaptations to Different Exercise Training Modes in Young and Old Humans. Online. Cell Metabolism. 2017, roč. 25, č. 3, s. 581-592. ISSN 15504131. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.cmet.2017.02.009. [cit. 2025-03-17].
  • Vysoký, R., Dosbaba, F., & Batalik, L. (2014). Intervenční tréninkový program u pacientů s metabolickým syndromem ve FN Brno.
  • Cahn, B. R., Goodman, M. S., Peterson, C. T., Maturi, R., & Mills, P. J. (2017). Yoga, Meditation and Mind-Body Health: Increased BDNF, Cortisol Awakening Response, and Altered Inflammatory Marker Expression after a 3-Month Yoga and Meditation Retreat. Frontiers in human neuroscience11, 315. https://doi.org/10.3389/fnhum.2017.00315
  • Peterson, M. D., Rhea, M. R., Sen, A., & Gordon, P. M. (2010). Resistance exercise for muscular strength in older adults: a meta-analysis. Ageing research reviews9(3), 226–237. https://doi.org/10.1016/j.arr.2010.03.004
  • Grgic, J., Garofolini, A., Orazem, J., Sabol, F., Schoenfeld, B. J., & Pedisic, Z. (2020). Effects of Resistance Training on Muscle Size and Strength in Very Elderly Adults: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Sports medicine (Auckland, N.Z.)50(11), 1983–1999. https://doi.org/10.1007/s40279-020-01331-7

 

Sledujte nás na našem Instagramu

Afrodiziaka nejsou jen mýtus – příroda i věda potvrzují jejich vliv na libido, hormony i prokrvení. 💞 🍫 Někdy stačí...
💪 Nejlepší anti-aging nástroj? Svaly. Nejsou jen na vzhled – jsou základem vitality, zdraví i silné mysli. Po třicítce ale...
📅 15. 5. od 18:00 - Webinář ZDARMA: Jak řešit ekzémy z pohledu funkční medicíny? Trápí vás opakující se ekzém a nevíte,...
🌿 V Puravia LABS klademe důraz na to, co je pod povrchem – kvalitu, čistotu a skutečný účinek. ✅ CLEAN LABEL složení – bez...
Hledáte univerzální čisticí prostředek pro ekologický úklid? Objevte sílu perkarbonátu sodného! 🌿 Bez chlóru, bez...
🥣 Domácí semínkové krekry, které si zamiluje celá rodina 💚 Ideální jako zdravý snack k oblíbenému dipu 🥑 📌 Co potřebujete:...
📅 28.4. – Webinář ZDARMA: DOPLŇKY STRAVY: Opravdu je potřebujeme? A jak je užívat správně? 🌊 V záplavě doplňků stravy je...
🎨 Přírodní barvení velikonočních vajíček, které zvládnete i s dětmi – snadno, bez chemie a jen z toho, co máte doma v...
×