🌞 DÁREK k opalovacím krémům ATTITUDE! 💛 Ke každému nad 500 Kč získáte Kokosový balzám na rty SPF 15. 🌸 Více zde.

Vše, co byste měli vědět na léto: Opalování a vitamín D

7 min čtení

Opalovací krémy, vitamín D, UVA, UVB, minerální vs. chemické filtry… Co z toho je skutečně důležité a co jsou jen kosmetické mýty? V tomhle článku vám vysvětlíme, jak se bezpečně opalovat, jak vybrat správný SPF a proč krém neblokuje vitamín D. Naučíte se rozlišit, co vaší kůži pomáhá – a co jí naopak škodí. Máme pro vás odpovědi, praktické rady a žádné složité řeči. Jde přece o vaši kůži.

Odpovíme vám na otázky:

  • Jak dlouho byste se měli opalovat?
  • Jakým opalovacím krémům se vyhnout a které používat k bezpečné ochraně pokožky?
  • Měli byste se mazat i při zatažené obloze?
  • Blokují opalovací krémy tvorbu vitamínu D v kůži?
  • Stačí vám v létě vitamín D pouze ze sluníčka nebo je nutné ho doplňovat?

 

UVA a UVB záření: co škodí víc?

UVA a UVB jsou zkratky pro ultrafialové záření typu A a typu B, které jsou součástí slunečního záření. Při opalování je důležité jim porozumět, protože mají různé účinky na kůži.

  • UVA je složkou slunečního záření s nejdelší vlnovou délkou. Proniká do hlubších vrstev kůže a je považováno za hlavní příčinu předčasného stárnutí kůže, jako jsou vrásky a pigmentové skvrny. Proniká i sklem!
  • Na druhé straně UVB záření má kratší vlnovou délku a je zodpovědné za spálení sluncem. Proniká do vnějších vrstev kůže a může způsobit zarudnutí. UVB záření je nejsilnější během letních měsíců a ve vyšších nadmořských výškách.

 

🏖️ Jak se před UVA a UVB chránit? 

Zásadní roli hrají filtry v opalovacích krémech. Filtr v opalovacím krému je složka, která slouží k ochraně pokožky před škodlivým slunečním zářením. Uvádí se, že existují dva hlavní typy filtrů používaných v opalovacích krémech: chemické a minerální. Odborníci (fyzici a dermatologové) v poslední době uvádí, že toto dělení je dávno přežité. My si z toho po dlouhých diskuzích odnášíme, že důležité je používat opalovací krém. A že lepší chemický, než žádný... I tak se samozřejmě zajímáme o složení! V opalovací krémech na Puravia máme minerální filtry (tedy ty ''fyzikální'').

 

Minerální filtr: proč vsadit na zinek?

Tento typ ochrany tvoří v opalovacích krémech oxid zinečnatý, který má fotoprotektivní vliv na pokožku. Zinek má pro kůži řadu benefitů - podílí se na udržení kožní integrity, zasahuje do procesu hojení a běžně se používá v dermatologii pro zklidnění problematické pleti.

👉 Výhody minerálního (fyzikálního) filtru:

  • Považuje se za hypoalergenní a je velmi šetrný k pokožce.
  • Je vhodný i pro malé děti, miminka a jedince s citlivou pletí. 
  • Šetrný k přírodě.
  • Neproniká do pokožky.
  • Působí okamžitě.

 

👉 Chemický nebo přírodní opalovací krém?

Od chemických opalovacích krémů nečekejte šetrnost vůči pokožce, ani vůči přírodě. Nejde o samotný mechanismus chemického filtru. Problematické je celé chemické složení, ve kterém najdete řadu rizikových látek, včetně parfemace a konzervantů. Chemické přípravky se na rozdíl od přírodních daleko lépe rozmazávají. Opalovací krémy s chemickým filtrem jsou bezbarvé (na rozdíl od přírodních minerálů, které jsou přírodní) a molekuly jsou menší (a proto na kůži nejsou vidět). Se stížnostmi na bílou kůži se setkáváme u přírodních minerálních filtrů. 

 

👉 Jsou přírodní opalovací krémy moc bílé?

Lehce bílý tón pokožky je cena za čisté složení opalovacích krémů s minerálním filtrem. Minerální zinek u někoho může zanechat bílé stopy v závislosti na barvě a hydrataci pokožky. Při našem testování jsme vyzkoušeli, že přírodní opalovací krémy mají tendenci zanechávat mírně bílý film na sušší pokožce. Bílou stopu minimalizujete trpělivým zapracováním krému do pokožky. Vždy záleží, jak silnou vrstvou krému jste zvyklí používat. Pokud si chcete být jistí, že nebudete ani trochu bílí, vsaďte na Eco by Sonya opalovací krém Glory Veil 50+, který pokožku navíc hydratuje a dodává regeneraci. 

.
.

⚠️ Bez ohledu na to, jestli si vyberete přírodní nebo chemický opalovací krém, nejdůležitější ve finále je, že jste se opravdu namazali a pokožku před sluncem ochránili. My doporučujeme: vsaďte radši na udržitelné minerály z přírodních nerostů!

 

👉 Jaký zvolit faktor ochrany SPF? Podle fototypu!

Výběr správného faktoru ochrany proti slunci (SPF) závisí na vašem typu pokožky, intenzitě slunečního záření a délce expozice slunci. SPF faktor označuje ochrannou sílu opalovacího krému proti UVB paprskům, které jsou hlavní příčinou spálení kůže.

  • Každý z nás má přirozený odstín zbarvení pokožky (=fototyp). Tento odstín je určený množstvím pigmentu v kůži, melaninu, který člověka chrání před UV zářením. Rozlišujeme fototyp I (světlé typy) až fototyp VI (velmi tmavé vlasy, oči, pokožka). Čím světlejší fototyp jsme, tím lépe bychom se před sluncem měli chránit.
    • Lidé s citlivou pokožkou, světlými vlasy a očima a těmi, kteří mají tendenci k opálení, by měli používat opalovací krémy s vysokým SPF faktorem, obvykle od 30 do 50+.
    • SPF 15-20 může být vhodný pro lidi s tmavší pokožkou, kteří nejsou příliš citliví na slunce a kteří se neplánují dlouho vystavovat slunci.
    .
    .

 

👉 Jak dlouho se opalovat?

Doba opalování by měla být omezena na zhruba 15-30 minut pro osoby s velmi světlou pokožkou až po několik hodin pro osoby s tmavší pokožkou. Důležité je mít na paměti, že použití opalovacího krému neznamená, že se můžete bezpečně vystavovat slunci po celý den. Při dlouhodobějším pobytu na slunci se doporučuje chránit pokožku oblečením a slunečními brýlemi a nezůstávat dlouho na slunci během nejintenzivnějších hodin v průběhu dne, tedy od 11 do 15 hodin. 💡 TIP: Mnoho odborníků doporučuje nanášet novou dávku opalovacího krému každé 2 hodiny.

 

👉 Namazat se opalovacím krémem, i když je zataženo?

Přestože je obloha zatažená, stále je nutné používat opalovací krém. Sluneční záření proniká i přes mraky a dokáže poškodit kůži. UVA záření, které je spojováno s předčasným stárnutím kůže může způsobit dlouhodobé poškození. Proto je důležité používat opalovací krém s dostatečným faktorem ochrany proti slunečnímu záření (SPF), i když je pod mrakem.

 

👉 Zabraňuje vysoký faktor ochrany (SPF) opálení?

Ne. SPF faktor značí, jak dlouho můžeme být na slunci, aniž bychom se spálili. Vysoký SPF faktor nepřekáží v opalování, ale spíše zabraňuje spálení. Opálení může nastat i při použití vysokého faktoru ochrany, takže je stále důležité chránit pokožku dalšími způsoby, jako jsou klobouky, sluneční brýle nebo stínění.

 

👉 Jak & kdy si tvoříme vitamín D ze slunce?

Vitamín D, známý jako "sluneční vitamín", je nezbytný pro správnou funkci kostí, svalů a imunitního systému. Tělo má schopnost syntetizovat vitamín D přirozeně, a to díky expozici kůže slunečnímu záření. V souvislosti s tím vyvstává otázka, zda proces tvorby vitamínu D může být narušen nebo blokován při opalování?

Opalování není nejlepším způsobem, jak v létě doplnit vitamín D. Chcete ho mít dostatek? Projděte se přes polední pauzu na oběd parkem. Vitamín D se přirozeně tvoří v kůži vlivem ultrafialového záření slunce (UVB). Je nutná určitá vlnová délka záření, která v České republice dosahuje pouze mezi 10. a 15. hodinou od dubna do října. Nicméně typický pracovní den lidem neumožňuje trávit čas na slunci. Z těchto důvodů tvorba vitamínu D v naší kůži nepokryje potřeby organismu. Proto je důležité přijímat vitamín D i stravou nebo ho vhodně doplnit.

 

👉 Jak dlouho být na slunci pro dostatek vitamínu D?

Bez ochrany nebo opalovacího krému se doporučuje být na slunci pouze po omezenou dobu. Zhruba 10-20 minut bez ochrany je pro většinu lidí dostatečné pro tvorbu vitamínu D. Po této době je důležité se namazat opalovacím krémem s dostatečným ochranným faktorem SPF.

 

👉 Blokují opalovací krémy tvorbu vitamínu D v kůži?

Neblokují. Určitá část UVB záření, které je právě potřeba pro tvorbu vitamínu D, vždy pronikne k pokožce. Ochranný faktor SPF 50+ zachytí zhruba 98 % UVB záření, SPF 30 kolem 96,7 %, nikdy tedy nedojde ke 100% ochraně. Navíc i při použití vyššího SPF faktoru může stále docházet k tvorbě vitamínu D.

 

😎 Měli bychom suplementovat vitamín D i v létě?

V létě, kdy jsou sluneční paprsky intenzivnější, by se mohlo zdát, že doplňování vitamínu D není nezbytné. Nicméně i během slunečných měsíců nemají někteří lidé dostatečnou expozici slunečnímu záření, aby jejich tělo vyrobilo dostatečné množství vitamínu D pro vlastní potřebu, případně do zásoby. To může být způsobeno různými faktory:

  • Nanášíme příliš velkou vrstvu opalovacích krémů s vysokým faktorem.
  • Většinu času pobýváme uvnitř budovy.
  • Vystavujeme se slunci v nesprávnou dobu. Jak už bylo řečeno, nutná vlnová délka záření pro tvorbu vitamínu D v kůži je mezi 11. až 15. hodinou.
  • Zakrýváme kůži oblečením, nosíme čepice a šátky.
  • Nedokážeme si tvořit dostatek vitamínu D vlivem stáří. S věkem se schopnost kůže syntetizovat vitamín D snižuje, takže starší lidé mohou mít vyšší riziko nedostatečné tvorby vitamínu D.
  • Nedokážeme si tvořit dostatek vitamínu D vlivem pigmentace kůže. Lidé s tmavší pletí mají vyšší obsah melaninu, což může snížit schopnost kůže vytvářet vitamín D, protože melanin snižuje pronikání UVB záření do kůže. (Melanin je pigment, který se nachází v kůži, vlasech a očích a je zodpovědný za jejich barvu).

Proto naši odborníci doporučují doplňovat vitamín D i v létě. I když může být snadnější ho získat přirozenou cestou díky vyšší expozici slunečnímu záření, je důležité brát v úvahu výše zmíněné faktory omezující syntézu vitamínu D v kůži. Doplnění vitamínu D v létě pomáhá udržet jeho adekvátní hladiny a připravuje tělo na podzim a zimu. Tyto období jsou náročné zejména z hlediska imunitního systému, který je nutné budovat dlouhodobě.

Sledujte nás na našem Instagramu

Věděli jste, že některé potraviny fungují nejlépe ve dvojici? Tady jsou 4 tipy, co spojit na talíři: 🥣 Borůvky + vlašské...
☀️ Dětská pokožka a slunce? Kombinace, která si zaslouží pozornost. Je až o 30 % tenčí než pokožka dospělých a spálení...
Afrodiziaka nejsou jen mýtus – příroda i věda potvrzují jejich vliv na libido, hormony i prokrvení. 💞 🍫 Někdy stačí...
💪 Nejlepší anti-aging nástroj? Svaly. Nejsou jen na vzhled – jsou základem vitality, zdraví i silné mysli. Po třicítce ale...
📅 15. 5. od 18:00 - Webinář ZDARMA: Jak řešit ekzémy z pohledu funkční medicíny? Trápí vás opakující se ekzém a nevíte,...
🌿 V Puravia LABS klademe důraz na to, co je pod povrchem – kvalitu, čistotu a skutečný účinek. ✅ CLEAN LABEL složení – bez...
Hledáte univerzální čisticí prostředek pro ekologický úklid? Objevte sílu perkarbonátu sodného! 🌿 Bez chlóru, bez...
🥣 Domácí semínkové krekry, které si zamiluje celá rodina 💚 Ideální jako zdravý snack k oblíbenému dipu 🥑 📌 Co potřebujete:...
×