🎁 DÁREK k nákupu ATTITUDE Oceanly i k vybraným produktům Puravia LABS! Více o akcích zde 💄💊

Jak souvisí lymfatický systém s hubnutím?

4 min čtení

Většina z nás už někdy o lymfatickém systému slyšela, ale kdo skutečně ví, co všechno tato soustava řídí?

V článku se dozvíte:

  • Co je to lymfatický systém a jaká je jeho funkce
  • Jak lymfa souvisí s hubnutím a detoxikací
  • Tipy, jak lymfu rozpohybovat

 

Lymfatický systém

Lymfa (míza) je čirá tekutina, která protéká lymfatickými cévami v těle. Stojí na pomezí několika tělních soustav a spolupracuje s vylučováním, cévním systémem, imunitou i trávením.

Mízní systém se rozbíhá do celého těla a v průběhu jeho drobných cévek těsně pod povrchem kůže se nachází lymfatické uzliny (mízní uzliny), které fungují jako kontrolní stanice. Tento propracovaný, a mnohdy opomíjený systém, z těla odstraňuje toxiny, mrtvé buňky, viry i jiné patogeny, čímž nás udržuje v bezpečí. Do lymfatického systému patří také brzlík, játra, mandle, kostní dřeň a slezina.

Funkce mízního systému

Tento záhadný systém, který v těle plní řadu důležitých funkcí:

  • Transport živin: Lymfa je propojená s metabolismem tuků, jelikož právě skrze lymfu se přijaté tuky dostávají do krve a poté do jater.
  • Detoxikace organismu: V mízních uzlinách dochází k filtraci lymfy, která skrze ně proudí. V těchto drobných uzlících se zachytávají patogeny, se kterými si poté hravě poradí imunitní systém (případně povolá do akce další pomoc).
  • Transport tekutin z periferie zpět k srdci: Lymfa vzniká filtrací krevní plazmy v periferních tkáních (například noha). Skrze mízní systém se vrací zpět do těla, k srdci a těsně před ním se opět stává součástí krve. Tímto způsobem z periferie odvádí odpadní produkty metabolismu, a tak přirozeně v těle udržuje zdravé prostředí a acidobazickou rovnováhu.
  • Imunitní funkce: Díky míznímu systému se imunitní buňky dostávají na místo, kde jsou zrovna potřeba. Mízní uzliny jsou místem, kde vznikají některé buňky imunitního systému, a kde se zároveň ukládají paměťové buňky imunity, které nastupují do boje, pokud se s ohrožením setkáváme znovu.

Co znamenají zvětšené uzliny? Když se v mízních uzlinách něco děje, mohou zarudnout, zvětšit se a být teplejší. Netřeba se hned děsit. K zvětšení uzlin může dochádzet vlivem hromadění bílých krvinek v lymfatických uzlinách, které se snaží zničit patogeny. Mízní uzlina se může zvětšit i po škrábnutí při holení nohou nebo záděře kolem nehtu. Dlouhodobě zvětšené uzliny však vždy konzultujte s lékařem.

Jak rozproudit lymfu?

Rozpohybovat lymfu potřebujeme, pokud se chceme detoxikovat, snažíme se zhubnout, nebo bychom chtěli mít krásnější pokožku (nejen) nohou. Když totiž lymfa neproudí, snadno to ovlivní pružnost pokožky, krásu pleti (akné), ale i celkovou kondici obranyschopnosti a vylučování. I proto podpora lymfy patří také k detoxikaci a hubnutí.

  1. Bez vody to nepůjde: aby tělo mohlo detoxikovat a rozpohybovat lymfu v těle, potřebuje dostatečný vody, ideálně čisté a neperlivé. Zařadit můžete i bylinkové čaje na podpory lymfy nebo bylinné tinktury, ale bez čisté vody lymfa proudit lépe nebude, ať si pořídíte sebelepší produkty.
  2. Lymfatická masáž nebo domácí masáž ve sprše olejové směsi z rostlinného oleje a kvalitního éterického oleje z pomeranče, který podporuje lymfatický systém (do 10 ml oleje, 3-5 kapek kvalitního EO pomeranče )
  3. Pravidelný pohyb: pracující svaly vytvoří mikropumpu, která popohání cirkulaci v cévách. Vyražte na svižnou procházku, svezte se na rotopedu - zapojte nohy, ze kterých se obecně krev i lymfa vrací náročněji.
  4. Zařaďte antioxidanty: Ochrana před oxidačním stresem se hodí. Když tělo detoxikuje nebo se zbavuje přebytečných kil, vyplavuje se mnoho látek, se kterými má systém spoustu práce.
  5. Krása, volnost a výživa: Sem patří nejen kvalitní výživa pokožky, ale také nošení volnějšího oblečení. Když si vezme velmi těsné legíny, nebo náš hrudník zařízne podprsenka, narušujeme proudění lymfy. Oživení mikrocirkulace v nohou může třeba olej s pepřem, chilli a kávou.
  6. Dechová cvičení: Funguje podobně jako pohyb. Pomáhá pomocí změn tlaku v hrudníku a břiše cirkulaci lymfy. Cvičení dechové vlny doporučují i specialisti v lymfologických ordinacích, kde se specializují na poruchy lymfatického systému.

PRAKTICKÝ TIP: Několikrát denně zvedněte ruce na dlavu alespoň na 30 vteřin. Naše babičky dříve pracovaly s rukama nad hlavou daleko častěji (trhání ovoce, věšení prádla), čímž každodenně podporovaly návrat lymfy z rukou zpět do těla. Dnes ruce nad hlavu zvedáme málokdy. Tím má tendenci lymfa proudit pomaleji, což zhoršuje její celkovou funkci a zvyšuje riziko řady onemocnění.

O lymfatický systém se potřebujeme starat dlouhodobě. Jednorázové očisty mu sice odlehčí, ale lymfa se tvoří každý den, a proto se pokusme o drobné kroky, které zvládneme udržet dlouhodobě. Odměnou nám bude více energie, radost ze života, krásná pleť a přirozená obranyschopnost.

Sledujte nás na našem Instagramu

Proč si vybrat právě UROCARE od Puravia LABS? 💧 Obsahuje 5 přírodních látek v dokonalé synergii pro cílenou podporu a...
✨ „Jste to, co jíte.“ – Klišé nebo tajemství krásné pleti? Vaše pokožka potřebuje vitamíny, minerály i zdravé tuky, aby...
☀️ Opalovací krém, vitamín D, zamračená obloha, ranní mazání… Slunce má své benefity, ale i několik zažitých mýtů, které...
Kazí se vám salát nebo ovoce dříve, než je stihnete sníst? Vyzkoušejte tyto jednoduché triky, které prodlouží jejich...
❗️Soutěž ukončena, výhercem je @brutalassault2012 – gratulujeme! 🎉 🌿 Soutěž o balíček Tapio Nordic v hodnote 2 200 Kč...
🗓️ 23. 6. od 18:00 – Webinář ZDARMA: Zdravé opalování, cestovní lékárnička a jiné letní tipy☀️🧳 Chystáte se na dovolenou...
🦟 Komáři vás milují? Naučte se je odpudit – přirozeně. Zkuste si doma namíchat přírodní repelent – rychle a levně: 🥄 Do...
Pláč není slabost, ale přirozený způsob, jak tělo uvolňuje stres. Emoční slzy odplavují kortizol (stresový hormon) a...
×