Doprava zdarma v rámci ČR a SR ke každé objednávce nad 2500 Kč.

Populární příspěvky

Novinky

Opravdu vitamín C podporuje imunitu?  Část I.

Opravdu vitamín C podporuje imunitu? Část I.

Kategorie: Různé

Ruku na srdce, kolikrát jste si položili tuto otázku?

V dnešním článku vám odpovíme nejen na ni. Dozvíte se, jak je to s ukládáním tohoto vitamínu na horší časy, ale také jakou roli hraje při podpoře imunitního systému a jaké škody může napáchat jeho nedostatek v lidském organismu.

Vitamín C je ve vodě rozpustný vitamín, který je jedním z nejznámějších a velmi důležitých antioxidantů. Jaké jsou jeho hlavní benefity?

  • pomáhá ochraňovat tkáně a hojit rány
  • podporuje absorpci železa v organismu
  • podporuje zdraví srdce a snižuje množství riskantního LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi

Umí si lidský organismus sám tento důležitý vitamín vyrobit?

Na rozdíl od 4 000 jiných druhů savců bohužel ne. Například hlodavci jsou schopni syntetizovat vysoké množství vitamínu C, a to až 100 mg na kilogram tělesné váhy za den. Kozy jsou dokonce schopné denně syntetizovat až 200 mg/ kg, a to v závislosti na jejich stresovém rozpoložení.
Představme si tedy, že by člověk uměl syntetizovat stejné množství vitamínu C jako tato zvířata. Znamená to tedy, že člověk vážící 70 kg by byl schopen vytvořit 7 g vitamínu C denně. Neuvěřitelné, že?
A nejsme sami, kdo si tuto jedinečnou živinu neumí vyrobit. Samovytváření vymizelo také u morčat a netopýrů. Čím to je, že jsme tuto schopnost ztratili? Teorií je mnoho. Avšak všechny poukazují na tzv. „vrozenou chybu metabolismu“. Jedná se o mutaci v genu, který kóduje enzym L-gulonolaktonoxidáza (GLO). Právě tato mutace nám brání katalyzovat poslední krok syntézy vitamínu C z glukózy.

Jak je to s ukládáním vitamínu C na „horší časy“?
Ani touto vlastností člověk zrovna nevyniká. Lidé mají schopnost udržet zásoby tohoto vitamínu pouze na 30 dní. Proto je bezpodmínečně nutné denně přijímat tento vitamín z externích zdrojů stravy.
Jaké škody může napáchat nedostatek vitamínu C v lidském organismu?

  • únavu
  • svalovou slabost
  • bolesti kloubů a svalů
  • krvácející dásně a častější infekční onemocnění

Každý z nás určitě již slyšel o hlavní funkci vitamínu C, kterou je PODPORA IMUNITNÍHO SYSTÉMU.

Ale jak je to doopravdy?
Jakými mechanismy vitamín C neboli askorbát podporuje naši obranyschopnost?

Kůže a sliznice
Kůže a sliznice hrají základní roli ve správném fungování imunitního systému. Pokud jde o kůži, nejdůležitější imunitní funkcí je obrana před průnikem patogenních mikroorganismů. Zde je třeba zmínit v poslední době tolik propagovaný kolagen. Jedná se o jakési strukturální lepidlo, které nás jako lidské bytosti drží pohromadě. Je základním kamenem všech pojivových tkání, staví a zároveň posiluje kůži, kosti, zuby, cévy, vazy a šlachy.

Aby mohly tyto buňky správně fungovat a tvořit adekvátní množství potřebného kolagenu, je nepostradatelná dostatečně vysoká koncentrace vitaminu C, který tyto buňky aktivně akumulují. Pokud ale dojde k deficitu vitamínu C v těchto buňkách, může docházet k estetickým problémům kůže.

Zánět a infekce
Aby si naše tělo poradilo se záněty, například při infekcích, je potřebná adekvátní funkce bílých krvinek. Ty se zúčastňují boje s patogeny a podporují jejich odstranění z těla. Avšak proto, aby tyto buňky mohly správně fungovat, je zapotřebí vitamín C, který je chrání před poškozením oxidativním stresem a pomáhá regenerovat i jiné nitrobuněčné antioxidanty.

Antioxidační aktivita
Antioxidační aktivita znamená schopnost chránit náš organismus před poškozením volnými radikály. Právě bílé krvinky se podílejí na odstranění patogenních mikrobů v místě infekce. Avšak antioxidační síla vitamínu C nebojuje pouze proti patogenům, ale chrání všechny naše buněčné struktury, jako jsou proteiny, tuky, DNA, RNA, mitochondrie a buněčné membrány, před poškozením oxidací.

Alergie
Také v této souvislosti je třeba zmínit roli vitamínu C. Alergie můžeme souhrnně považovat za patologické reakce imunitního systému na zevní faktory. Vitamín C má přímý vliv na alergie, a to skrz působení na oxidativní stres, který u tohoto onemocnění probíhá. Důležitá je však dostatečně vysoká dávka a správná forma zajišťující optimální biologickou dostupnost.

V příštím navazujícím článku se dozvíte, jak se liší vitamín C od kyseliny askorbové, které potraviny obsahují nejvíce vitamínu C a zda se vyplatí nitrožilní dávkování.

1230 Zobrazení
Líbilo se