Video ZDARMA !!!X
Video na téma zdraví zubů

Stáhnete si zdarma video Evy Hájkové na téma ústní mikrobiom a zdraví zubů.

Zadejte prosím emailovou adresu, pro odeslání knihy zdarma.


videoFree

Nejnovější příspěvky

Populární příspěvky

Kategorie blogu

Novinky

Proč bývají velké rozdíly v ceně téměř stejných doplňků stravy?

Proč bývají velké rozdíly v ceně téměř stejných doplňků stravy?

Zveřejněno: Různé
29.04.2020

Chtějí na nás výrobci či distributoři extrémně vydělávat anebo jsou markantní rozdíly v kvalitě a dávkách daného produktu?

Tyto otázky si určitě kladou mnozí, kteří navštíví náš eshop www.puravia.cz poprvé a jsou zvyklí na klasické eshopy s doplňky stravy anebo nakupovat v lékárnách.

V tomto článku bych vám ráda vysvětlila, jak na eshop produkty vybírám a proč jsou mnohdy dražší a to signifikantně, než jiné, i když se mnohdy zdá, že se jedná o stejné produkty.

Začala bych nejprve kvalitou daného produktu a vezměme si například nyní velmi žádaný a u nás téměř stále vyprodaný vitamín C.

Vitamín C (a nejen) v doplňcích stravy můžeme mít ve dvou různých podobách:

  1. Přírodní vitamín C, pocházející z potravin, např. pomeranče, aceroly, camu camu apod.
  2. Anebo synteticky vyrobený, kdy se ve většině případů jedná o kyselinu askorbovou, pocházející z kukuřice a vyrobenou z 95 % v Číně.

Výhodou vitamínů, minerálů či stopových prvků, pocházejících z celistvých potravin je, že se lépe vstřebávají, jelikož jsou pro tělo přirozené a jednak pracují v synergii s ostatními složkami (nejedná se o izolované mikroživiny, jak je tomu u syntetických doplňků stravy). Naopak nevýhodou je vyšší cena, pokud se jedná o bio doplňky stravy, pocházející z rostlin či zvířat pěstovaných či chovaných dle pravidel bio hospodářství a bio zemědělství.

Další nevýhodu mají lidé, kteří trpí určitými potravinovými alergiemi a musí tedy pečlivě kontrolovat složení jednotlivých doplňků stravy z celistvých potravin a mnohdy tyto doplňky stravy nemohou konzumovat. I proto na našem eshopu najdete synteticky vyrobené doplňky stravy, jelikož jsme si velmi dobře vědomi, že jedna značka nebude vyhovovat všem a upřednostňujeme koncept nejen personalizované výživy, medicíny ale i suplementace.

U syntetické podoby vitamínu C je pak dražší komoditou liposomální vitamín C ve srovnání s klasickou kys. askorbovou, která je naopak velmi levná. Navíc kvalita liposomálních vitamínů se také extrémně liší.

Synteticky vyrobené doplňky stravy jsou izolovanými mikroživinami a je třeba do detailu znát nejrůznější formy dané sloučeniny a sledovat studie, zabývající se účinky na lidské tělo a vstřebatelnosti. Například magnézium je toho velmi dobrým příkladem. Forem máme opravdu hodně a je třeba vědět, jaká forma a kombinace, v jakém přesném dávkování a jak dlouho, bude zrovna pro vás nejvhodnější.

Zpět ale k vitamínu C…. Nejde zde pouze o formu vitamínu (přirozený vs syntetický), ale i o kvalitu dané suroviny a množství vitamínu v jedné dávce. Pojďme se podívat na tu složitější formu, kterou bývají přírodní formy.

Jedněmi z rostlin obsahujících nejvíce vitamínu C je camu camu a acerola. Obě rostliny pocházejí z Jižní Ameriky a je nespočetné množství výrobců, kteří rostliny zpracovávají. Jedním z hlavních rozdílů, co se kvality týče, je jednak čistota suroviny (ne, opravdu nestačí, že je v bio kvalitě), tak její zpracování. Určitě víte, že zrovna vitamín C je velmi citlivý na tepelné zpracování a čím vyšší teplota, tím více dochází ke ztrátám. I když je produkt v bio kvalitě, je velmi důležité, jak ho výrobce zpracoval. Jednalo se o sušení mrazem, nebo tzv. suché sprejování anebo jiný způsob? Většina rádoby přírodních, rostlinných prášků neobsahuje pouze danou surovinu (v našem případě acerola či camu camu), ale další přídatné látky, které se však NEMUSÍ uvádět na etiketách! Jedná se především o maltodextrin, oxid křemičitý, tapioca a další, které se přidávají především z důvodu stabilizace suroviny, prodloužení expirace a lepší manipulace. Naopak jen minimum výrobců se snaží suroviny zpracovávat co nejšetrnějším způsobem, jejich suroviny jsou nejen v bio kvalitě, ale i bez jiných přídatných látek a tyto informace si ověřujeme dle specifikací daného produktu, které obsahují nejrůznější laboratorní analýzy.

Vy, jako koncoví konzumenti bohužel nemáte šanci (pokud neznáte přesného dodavatele dané suroviny a tuto informaci vám v 98 % výrobce daného produktu neřekne, jelikož se jedná o know-how) rozpoznat, zda se jedná o zcela čistý produkt, či nikoli. Bohužel, takto to funguje. Navíc byste nad „pitváním“ každého produktu strávili moře času – věřte mi – tohle je v eshopu především má práce a zodpovědnost, tak vím, o čem mluvím. Naštěstí mne zrovna tohle velmi baví a už několikrát jsme z eshopu stáhli produkty, kdy výrobce změnil složení, neupozornil nás, my jsme na to přišli a produkt stáhli. Příkladem je produkt, kdy výrobce vyměnil K2 v podobě MK-7, který je dle studií lépe vstřebatelnější a efektivnější, za K2 MK-4, který je mnohem levnější, ale ne tak účinný. A takovýchto případů je docela dosti.

Také stahujeme produkty, které jsou za nás opravdu již předražené a máme za ně adekvátní, levnější a stejně či ještě lépe kvalitní variantu.

Pojďme se ale vrátit k vitamínu C… máme tedy například dva produkty ke srovnání:


Máme 100 g camu camu, v práškové podobě. Proč jeden stojí 299 kč a druhý 600 kč? Nebudu zde zmiňovat žádné konkrétní značky, mým cílem není nikoho poškozovat, urážet, ani kritizovat.

  1. Prášek za 299 kč je v bio kvalitě a výrobce uvádí, že ve 100 g camu camu prášku najdete 9000 mg vitamínu C. V jedné dávce, která je 5 g (což je cca jedna čajová lžička) pak najdete 300 mg vitamínu C, což je cca 375 % referenční hodnoty příjmu (dříve doporučené denní dávky). Zde ale zjistíme, že výrobce prášku camu camu do suroviny při zpracování přidává maltodextrin. Cena za 100 mg vitamínu C je pak 5 kč s tím, že víte, že produkt není zcela čistý.
  2. Prášek za 600 kč je také v bio kvalitě a výrobce uvádí, že ve 100 g najdeme 12 000 mg vitamínu C. V jedné dávce, která je 5 g pak najdeme 600 mg vitamínu C, což je 750 % RHP. Zde tedy bude stačit si dát polovinu čajové lžičky, tedy 2,5 g a balení nám tedy vydrží mnohem déle. Cena za 100 mg vitamínu C je pak také 5 kč s tím, že jste si ověřili, že tento prášek žádné aditiva neobsahuje.

Vidíte ten rozdíl? Produkt, stejné gramáže, který se jeví 1x dražší je ve finále stejně drahý a navíc mnohem lepší, jelikož vám vydrží déle, a ještě je čistší.

Držím se své filozofie, kdy chci provozovat eshop, na kterém budeme nabízet co nejkvalitnější produkty, i za cenu, že jsou dražší. Vím, že mnozí lidé „pomlouvají“, že na Puravia jsou produkty předražené, ale mé svědomí je čisté. Bohužel koncový konzument, i když chce, tak se mnohdy detailní informace o surovinách nedoví, a tak je pro něj velmi těžké takto detailněji porovnávat. Nejedná se jen o cenu, ale především o kvalitu!

No a tohle byl jen příklad vitamínu C. Pojďme se podívat na další produkt a tím je například veganský omega 3.

Opět máme dva různé produkty, kde se složení jeví na první pohled totožné:

  1. U prvního produktu, kde je cena 1690 Kč je v 1 kapsli 525 mg DHA, 5,25 mg EPA. Balení obsahuje 60 kapslí. Produkt je zcela čistý a obsahuje olej extrahovaný vodou z řas Chromista – Schizochytrium sp., za studena lisovaný bio olej z citronové kůry jako příchuť a přírodní vitamín E jako antioxidant. Doporučená denní dávka jsou 2 kapsle, tedy 1050 mg DHA a 10,5 mg EPA. Země původu mořské řasy je USA a výrobce poskytuje nezávislé laboratorní analýzy a specifikaci produktu.
  2. U druhého produktu, kde je cena 500 kč najdeme v 1 kapsli 250 mg DHA a 150 mg EPA. Doporučená denní dávka jsou 2 kapsle = 500 DHA a 300 EPA. Balení obsahuje 60 kapslí Ve složení vidíme ne přímo specifikovaný kmen řas, takže nevíme, o jakou řasu/y se přesně jedná, a navíc na druhém místě ve složení je slunečnicový olej. Takže produkt je výrazně ředěný. Ve složení dále najdeme i vitamín D, který je dodán v syntetické podobě, rozmarýn, vitamín E, askorbyl palmitát (další forma vit C), karagenan, škrob, uhličitan sodný a glycerol. Laboratorní analýzy nejsou dostupné na stránkách výrobce.

Zde opět vidíme, že první produkt tím, že je čistý, obsahuje mnohem více DHA (méně EPA ve srovnání s druhým produktem) ve dvou kapslích, tudíž nám vydrží déle, pokud chceme udržet doporučenou dávku 1 g omega 3 denně. Vydrží nám měsíc ve srovnání s druhým produktem, kde bychom museli brát 4 kapsle denně, tudíž vydrží 15 dní. Navíc se nejedná o zcela čistý produkt a neznáme původ všech ingrediencí. Tudíž na puravia.cz najdete produkt první, ale ne produkt druhý.

Rozdíly cen jsou tedy především kvůli kvalitě, čistotě a koncentraci daného produktu. Samozřejmě jsou na trhu i takové produkty, které jsou předražené a jejich kvalita neodpovídá ceně. Takové však na www.puravia.cz  nenajdete.

Takto bychom mohli pokračovat, ale myslím, že to zatím stačí, pro vaši představu. Pokud byste se do problematiky doplňků stravy z pohledu klinické praxe chtěli zahloubat více, pak doporučuji celodenní online seminář, který vedu společně s Mgr. Annou Dobišarovou (farmaceutkou, která vám trpělivě odpovídá na dotazy v poradně poradna@puravia.cz) a který se zaměřuje, z našeho pohledu, na ty nejdůležitější mikroživiny, kterých má většina populace nedostatek.

Pokud byste měli náměty, připomínky, dejte nám vědět na info@puravia.cz. Víme, že nevíme vše a jsme otevření konstruktivní kritice. Pokud se na tuto problematiku také specializujete a máte pro nás návrhy, náměty, rádi o vás uslyšíme.

Ať jste zdraví a díky, pokud jste si tento článek přečetli až do konce

Eva Hájková

948 Zobrazení
Líbilo se