Video ZDARMA !!!X
Video na téma zdraví zubů

Stáhnete si zdarma video Evy Hájkové na téma ústní mikrobiom a zdraví zubů.

Zadejte prosím emailovou adresu, pro odeslání videa zdarma.


videoFree

K objednávce nad 2500 KČ DOPRAVA ZDARMA

Populární příspěvky

Novinky

Rostlinné bílkoviny a jak si vybrat nejlepší rostlinný protein

Rostlinné bílkoviny a jak si vybrat nejlepší rostlinný protein

Kategorie: Různé

Autorky: Mgr. Kristýna Jelínková & Alena Jugová

Co se v dnešním článku dozvíte.

Pro koho je proteinový prášek vhodný?
Jaká kritéria by měl splňovat rostlinný proteinový prášek a jak vybrat ten správný?
Jak se liší živočišné bílkoviny od rostlinných?
Typy rostlinných proteinů.
Je hrachový protein lepší než sójový?
Který rostlinný protein z puravia.cz doporučujeme a proč?

My v Puravia jsme zastánci opravdového plnohodnotného jídla. Původ ingrediencí a způsob zpracování jsou pro nás naprosto zásadní. Pokud se tedy zaměříme na proteinové prášky, nelze o nich říci, že samy o sobě zaručují pevné zdraví. Na druhou stranu jsou dobrou volbou v situaci, kdy jsme ve spěchu a nemůžeme doplnit bílkoviny z celistvých potravin.

V jakých dalších případech bychom měli zvážit suplementaci bílkovin proteinovými prášky?

  1. Hektický životní styl – pokud vám nabitý program a spěch neumožňují přijímat kvalitní bílkoviny v každém jídle nebo pokud chcete mít variabilnější a pestřejší stravu.
  2. Kalorická restrikce – mnoho žen, ale i mužů se snaží zhubnout. Kolik z nich však ví, že s větším množstvím bílkovin to jde mnohem lépe? Představte si lahodný čokoládový protein, který vás nejen zasytí, ale také zažene chutě na sladké. Ano, i takové vlastnosti mají bílkoviny.
  3. Těžké tréninky – určitě znáte alespoň jednoho člověka, který chodí do posilovny a pokaždé vychází s „našejkovaným“ proteinem v ruce. Ano, bílkoviny jsou důležité pro tvorbu svalové hmoty. Avšak nejen pro sportovce v posilovně. Proč? Dodáme-li tělu dostatečné množství bílkovin, podpoříme svalovou syntézu, tím regeneraci a další výkon. Nejen, že budeme silnější, ale i výkonnější. A to rozhodně stojí za to.
  4. Stáří – s přicházejícím stářím jde ruku v ruce tzv. sarkopenie neboli ochabování svalové hmoty. Je to důsledek příjmu živin a bílkovin způsobeného zhoršenou schopností potravu rozžvýkat a správně trávit.

Dalším faktorem je nedostatek pohybu a s tím spojená schopnost budovat svalovou hmotu, která jednoduše řečeno drží naše tělo pohromadě. Abychom mohli sarkopenii předejít nebo ji alespoň pozastavit a eliminovat bez trávicích či žvýkacích problémů, je na místě zařadit do jídelníčku rostlinný proteinový nápoj, který je velmi dobře stravitelný téměř pro všechny.

Jaká kritéria by měl splňovat rostlinný proteinový prášek a jak vybrat ten správný?

Patříte-li mezi vegany, vegetariány nebo občas preferujete rostlinnou stravu, může být pro vás velmi obtížné orientovat se v dnešní „velkonabídce“ rostlinných i živočišných proteinů.

Pojďme se tedy podívat na základní kritéria, která bychom měli před nákupem takového proteinového prášku zvážit. Pamatujte si, že jen kvalitní bílkovina bude pro vaše tělo dobře vstřebatelná a využitelná.

  1. Čím méně ingrediencí, tím lépe – složení je vždy hlavním gró, kterému se rozhodně vyplatí věnovat pozornost. Vyhněte se výrobkům, které obsahují plnidla, sladidla, chemické látky a další konzervanty.
  2. Kvalita předurčuje kvantitu – vybírejte proteinové prášky od výrobců, kteří dokládají původ ingrediencí, ze kterých je produkt vyroben.
  3. Skvělá chuť – ano, i na tomto záleží, čtěte recenze a vybírejte neumělé příchutě, které vám opravdu budou chutnat.
  4. Dbejte na to, aby byly obsažené bílkoviny tzv. kompletní, dočtete se níže.

Jedním z hlavních důvodu, proč někteří lidé upřednostňují živočišné bílkoviny, je obsah tzv. aminokyselin. Kvalitní a kompletní protein se skládá z 20 aminokyselin, z nichž všechny jsou nezbytné pro správnou tělesnou funkci. I přesto, že naše tělo potřebuje pro své fungování všechny z nich, tak devět z nich si samo bohužel neumí vyrobit. Tyto aminokyseliny nazýváme tzv. esenciální a patří mezi ně histidin, isoleucin, leucin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan a valin.

Právě tyto esenciální aminokyseliny mnohdy v rostlinných bílkovinách chybí…

Mnoho běžných zdrojů živočišných bílkovin, jako jsou vejce, mléčné výrobky a maso, jsou kompletním zdrojem bílkovin, zatímco většina rostlinných bílkovin (s výjimkou některých, jako je například quinoa) je neúplná.

Pokud nedodáváme tělu kompletní aminokyseliny, naše tělo strádá a nevytváří nové životu důležité bílkoviny, které jsou součástí většiny procesů v našem organismu. Vedlejšími a viditelnými příznaky pak může být ztráta svalové hmoty, chutě na sladké či neuspokojitelný hlad. Proto je důležité pro vegany, vegetariány a ty, kteří preferují rostlinnou stravu, dbát na kombinaci různých potravin s různým obsahem aminokyselin.

proteinovy prasek

Rostlinný, sójový, rýžový, konopný nebo hrachový?

V našem e-shopu najdete především ten hrachový. Proč? Pojďme se na to podívat trošku vědecky.

Hrách jako luštěnina je výbornou alternativou k živočišným proteinům, které mají vynikající vstřebatelnost. Je přirozeným zdrojem vlákniny, ale také významné aminokyseliny LEUICINU, která v mnoha proteinových prášcích chybí. Díky ní je hrachový protein mnohdy nazýván nemléčným budovatelem svalů. Svým složením se hrachový protein blíží kompletním bílkovinám. Až na jednu obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Avšak i přes malé nedostatky se hrachový protein jeví jako nejlepší a nejlépe vstřebatelná varianta rostlinných bílkovin!

Mnoho výrobců míchá hrachový protein s dalšími rostlinnými proteiny za účelem vytvoření kompletního spektra aminokyselin – kompletního proteinu. Je tomu tak například i u Sprout Living proteinu.

Dalším významným faktorem je vysoký obsah železa, které je dokonce lépe vstřebatelné než z živočišných produktů. Právě železo podporuje snížení míry únavy a vyčerpání, podporuje imunitní systém, tvorbu červených krvinek, ale i správný přenos kyslíku v těle.

Sójový protein patří mezi nejčastěji prodávaný rostlinný protein. Díky obsahu jednotlivých aminokyselin se nejvíce podobá živočišným zdrojům proteinu. Ale pozor! Aminokyseliny nejsou vše, co sójový protein obsahuje. Mezi další složky patří isoflavony a látky podobající se ženským hormonům estrogenům – fytoestrogeny. Nejen, že se jim podobají, ale dokonce mají podobnou, i když ne tak silnou, funkci. Isoflavony najdeme v mnoha druzích rostlin, jako jsou jetel, hrách, fazole, obiloviny, jablka, třešně, kokosové ořechy, arašídy, mrkve, petržel i česnek. Nejvyšší koncentrace se přesto vyskytují právě v sóji.

Mnohé studie naznačují, že isoflavony mohou způsobovat změny hormonálního systému. Pokud konzumujete sóju s mírou a nic nepřeháníte, máte tzv. pestrou a vyváženou stravu, pak se nemusíme se bát ani snížení testosteronu v krvi či neplodnosti. Přesto existují sójové proteinové prášky, na které bychom si měli dávat pozor.

sojovy protein

U nás na e-shopu můžete najít vysoce kvalitní, fermentované hrachové proteiny ve své nejčistší podobě.

Hrachový protein s celým spektrem esenciálních aminokyselin od firmy Nuzest, který je srovnatelný s vaječnou a syrovátkovou bílkovinou.

Hrachový protein od firmy Amazonia je unikátem díky svému obsahu dalších klíčových minerálů, superpotravin a vitamínů z nejrůznějších rostlinných extraktů.

Dalším opravdovým unikátem je proteinový prášek od Sprout Living, který obsahuje jak kompletní spektrum esenciálních, tak i neesenciálních aminokyselin. A to vše díky obsahu bílkovin nejen z hrachu, ale i slunečnice, dýně a také například z brusinkových semínek.

Na výběr máte z mnoha vynikajících proteinů, které vám nejen zachutnají, ale díky nám si můžete být jisti, že svým výběrem podpoříte vaše tělo a určitě nešlápnete vedle :)

107 Zobrazení
Líbilo se