Proč lidský pot zapáchá a jak zabránit pocení v podpaží? Vše o antiperspirantech a deodorantech

Pocení je jednou z přirozených cest, jak tělo udržuje správnou teplotu (termoregulace). Zatímco v chladu se třeseme, abychom svaly vyrobili teplo a ohřáli se, pocení odvádí přebytečné teplo ven z těla. Právě nadbytek potu pro některé z nás představuje problém nejen v letních měsících a přemýšlíme, jak zabránit pocení v podpaží. Někoho trápí skvrny na oblečení, jiného obtěžuje zápach. Řešení obojí nám nabízí výrobci antiperspirantů a deodorantů. Na co si ale dát pozor?
V dnešním článku se dočtete:
- Proč pot (ne)páchne?
- Jak zabránit pocení v podpaží?
- Čím se liší deodorant vs. antiperspirant?
- Existuje přírodní deodorant, který opravdu funguje?
- Proč jsou hliníkové soli v antiperspirantech škodlivé?
🦨 Proč lidský pot zapáchá?
Lidský pot sám o sobě ve skutečnosti nezapáchá, protože se skládá převážně z vody, soli a dalších minerálů. Nepříjemný zápach vzniká působením bakterií na povrchu kůže, které pot rozkládají a uvolňují látky, které nevoní.
👣 Co proti pocení nohou? Podobně je to s pocením nohou. Ten také sám o sobě nezapáchá, ale v uzavřených botách žijí bakterie, které pot štěpí na páchnoucí látky. Pomáhá každodenní mytí a důkladné sušení nohou, prodyšné ponožky a střídání obuvi, odstraňování zrohovatělé kůže. Babské rady na pocení nohou uvádí také dezinfekční éterické oleje.
💁🏻♀️ Hledáte deodorant, který funguje? Možná marně
Vždycky se najde někdo, komu rozdíl deodorant vs. antiperspirant není jasný. Koupí si jedno nebo druhé a je zklamaný výsledkem. Mezi antiperspiranty a deodoranty je zásadní rozdíl v efektu, a právě tahle záměna stojí za velkým mýtem, že přírodní deodoranty nefungují. Fungují, ale…
Antiperspirant je odpovědí na otázku, jak zabránit pocení v podpaží. Tedy blokuje tvorbu potu a potlačuje termoregulaci těla. Deodorant pouze neutralizuje zápach, tzn. nezabraňuje samotnému pocení.
- Antiperspirant: Obsahuje hliníkové soli, které dočasně blokují potní žlázy, čímž zabraňují pocení (méně vlhkosti v podpaží).
- Deodorant: Deodoranty se používají k maskování a neutralizaci zápachu potu. Obsahují antibakteriální složky, které snižují množství bakterií na kůži, a přírodní vonné látky, které překrývají nepříjemný zápach.
- Přírodní deodorant: Dělá totéž, ale jeho složení je šetrné. Neobsahuje umělé vonné látky, žádné parfemace, triclosan (možný endokrinní disruptor), parabeny ani benzofenony (estrogenní účinek). Naopak nabízí výživu pro pokožku. (TIP Puravia: Naše kolegyně z týmu vzkazují, že bezsodé deodoranty Biorythme jim fungují i pro snížení pocení.
🌸 Proč neexistuje přírodní antiperspirant, ale pouze přírodní deodorant?
Přírodní antiperspiranty neexistují, protože přírodní látky nemají schopnost zabránit pocení = blokovat potní žlázy tak, jak to dokážou rizikové hliníkové soli. Blokování potních žláz vyžaduje chemickou reakci, která způsobí uzavření potních kanálků. To je zkrátka něco, co přírodní složky neumí s dostatečnou účinností.
⛔ Jsou hliníkové soli v antiperspirantech škodlivé?
Hliníkové soli jsou velmi kontroverzní kvůli možným zdravotním rizikům.
Některé vědecké studie (1) zkoumají, zda časté používání antiperspirantů obsahujících hliníkové soli může zvyšovat riziko vážných onemocnění. Ukazuje se, že hliník se může chovat jako tzv. metalloestrogen – látka napodobující účinky estrogenu, což může vést k hormonální nerovnováze, přispět k poškození buněk a potenciálně přinést riziko vážných chorob (dle studií nápadně v horním kvadrantu prsu, který bývá u žen postižený nejčastěji, tedy tam, kde se nanáší kosmetika do podpaží). Výzkum také ukazuje, že vysoké koncentrace hliníku byly nalezeny v tkáních v oblasti prsou, zejména u žen, které antiperspiranty používají dlouhodobě a aplikují je na čerstvě oholenou pokožku. Aplikace antiperspirantu ihned po holení může výrazně zvýšit pronikání hliníku do těla. Vědci doporučují počkat několik hodin, než antiperspirant nanesete.
🌿 Jaké přírodně zabránit pocení?
- Šalvěj: Má přirozené adstringentní vlastnosti, které mohou pomoci snížit produkci potu.
- Hamamelis (Vilín): Působí jako přírodní adstringent a může snížit pocení.
- Tea tree olej: Má antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci kontrolovat bakterie způsobující zápach.
- Kokosový olej: Má antibakteriální vlastnosti a může pomoci zvlhčit pokožku.
- Aloe vera: Má uklidňující a antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci redukovat zápach.
Nedejte se v létě zaskočit a vyzkoušejte voňavé přírodní deodoranty bez hliníku, parfemace a dráždivých látek.
Zdroje:
- Sawicka, E., & Wiatrowska, N. (2024). The Potential Metalloestrogenic Effect of Aluminum on Breast Cancer Risk for Antiperspirant Users. International journal of molecular sciences, 26(1), 99. https://doi.org/10.3390/ijms2601009
- Darbre P. D. (2009). Underarm antiperspirants/deodorants and breast cancer. Breast cancer research : BCR, 11 Suppl 3(Suppl 3), S5. https://doi.org/10.1186/bcr242
Aktualizováno 27.6.2025