🎁 DÁREK k nákupu ATTITUDE Oceanly i k vybraným produktům Puravia LABS! Více o akcích zde 💄💊

Elektrolyty: co to je a jak je doplnit

8 min čtení

Elektrolyty jsou minerální ionty zodpovědné za hydrataci, svaly i funkci mozku. Podívejte se, kolik jich v parném dni opravdu potřebujete a jak je rychle doplnit, protože hydratace těla je klíčovým aspektem zdraví. Hydratace není pouze o pití dostatečného množství vody, ale také o udržení rovnováhy elektrolytů v těle, které hrají zásadní roli v mnoha tělesných funkcích.

Co se dnes v článku dozvíte?

 

Co jsou to elektrolyty a minerály? Je to totéž?

Minerály jsou základní chemické prvky (draslík, hořčík) potřebné pro různé tělesné funkce. Elektrolyty jsou konkrétní minerály, které ale mají elektrický náboj (K⁺ nebo Mg²⁺) → a právě v této formě je tělo také vstřebává a využívá. Mezi hlavní elektrolyty patří sodík, draslík, vápník a hořčík. Důležité je nejen množství elektrolytů v těle, ale hlavně jejich vzájemný poměr, který určuje, kolik tekutiny bude uvnitř či vně buněk (a to je pro buněčnou práci naprosto zásadní).

⚙️ Funkce elektrolytů

  • V krvi, buňkách a mezibuněčné tekutině – udržuje buňky ve správném stavu (kolik vody je v buňce, kolik kolem).
  • V nervové a svalové tkáni – zajišťují přenos signálů, regulují impulzy (včetně srdečního rytmu a funkce mozku), pomáhají při svalové činnosti.
  • V trávicím a vylučovacím systému – podílí se na trávení a vstřebávání živin, ale i vylučování odpadních látek.
  • Udržují v těle pH (acidobazickou rovnováhu).
  • Pomáhají správné funkci metabolismu a ledvin, aby se v těle udržovalo všeho tak akorát.

🔥 Bez rovnováhy elektrolytů nefunguje správně žádný orgánový systém.

 

Jak poznat nedostatek elektrolytů: kdy jich potřebujeme více a kdy méně?

Nerovnováha minerálů vzniká tehdy, když se zvětší nebo zmenší objem tekutiny v těle. Vyšší potřebu elektrolytů v těle navozuje:

  1. Fyzická aktivita: Při intenzivním cvičení se zvyšuje pocení, což vede ke ztrátě elektrolytů. Velmi opatrní by měli být vytrvalostní sportovci.
  2. Horké počasí: Vyšší teploty logicky způsobují větší pocení (přirozený způsob termoregulace) a vyšší ztráty elektrolytů.
  3. Keto dieta: Během cíleně navozené ketózy lidé potřebují častěji močit, a proto může dojít k dehydrataci a iontovému rozvratu elektrolytů v těle.
  4. Nemoc: více se potíme, protože tělo zvyšuje teplotu při boji s patogenem.
  5. Když to přeženete s alkoholem a ráno řešíte, co na kocovinu, elektrolyty i Afterparty mohou pomoci. Ale víte jak – lepší je nemuset to řešit vůbec.

 

🔋 1. Udržte si výkonnost

Při intenzivním tréninku v horku může běžec každou hodinu vypotit až litr tekutin a s nimi až 950 mg sodíku, 200 mg draslíku a 15 mg hořčíku. Když tyto ztráty nedoplní, jeho tělo se dostane do hypohydratace (mírně) nebo dehydratace (výrazné). Tento stav zvýší tep, tělesnou teplotu a vytrvalost jde strmě dolů. Studie (Armstrong, 2021) ukazuje, že ztráta pouhých 2 % tělesné hmotnosti potem (což přibližně odpovídá lehce přes litr potu) snižuje výdrž a zvyšuje kardiovaskulární zátěž. Při dehydrataci se objevuje únava, suchá kůže, nevolnost, bolest hlavy a tmavě zbarvená moč).

  • Hypotonický nápoj – po kratším tréninku nebo lehkém pocení; rychle doplňuje vodu, obsahuje méně minerálů a žádný/nebo jen málo cukru.
  • Izotonický nápoj – po delším nebo intenzivním výkonu; doplní tekutiny, elektrolyty i cukry.
  • Hypertonický nápoj – nevhodný ihned po tréninku; vysoký obsah cukru a iontů může zhoršit vstřebávání vody, hodí se spíš později nebo s jídlem.

TIP: Abyste přesnou věděli, kolik % tělesné hmotnosti jste ztratili, potřebujete se před a po cvičení zvážit. 1 l potu ≈ 1 kg hmotnosti. Vážíte-li 70 kg, 2 % jsou 1,4 kg → tedy asi 1,4 l vypocených tekutin. Pokud se po běhu zvážíte a rozdíl bude více než −1,4 kg, vypijte alespoň 1,4 l hypotonického nápoje s odpovídajícím množstvím sodíku (cca 1 g Na⁺ na litr), abyste ztráty rychle dorovnali. Existuje i online kalkulačka, která vám s výpočtem pomůže.

  • 🏃‍♀️‍➡️ Zkušenost běžkyně Klaudie: Elektrolyty mi pomáhají optimalizovat trénink. Asi hodinu před tréninkem si dám elektrolyty do vody a pak se jen trochu napiju než vyběhnu. Vím, že během běhu hydratovaná, a navíc nemusím hned po úvodní části tréninku na malou (jako by tomu bylo, kdybych se pořádně napila před tím, než jdu běhat).

 

2. 🥵 Pozor na letní horka

Během letních měsíců je potřeba hydratace zvýšená z několika důvodů. Vyšší teploty způsobují, že se více potíme, což znamená, že ztrácíme více vody i elektrolytů. Pot je přirozený chladicí mechanismus těla, ale spolu s vodou ztrácíme i důležité soli. Proto je v létě důležité nejen pít více vody, ale také doplňovat ztracené elektrolyty – ideálně hypotonický nápoj. Pocítí se to na své energii i na kráse pokožky.

 

3. 🥑 Ketodieta & elektrolyty: první týden „keto-flu“ souvisí se sodíkem

Ketodieta vede v těle k cílené ketóze, která ↑ navyšuje močení a ztráty minerálů sodíku i draslíku (Na⁺/K⁺). Doporučuje se 3-5 g soli denně místo běžných 2 g, aby se předešlo bolestem hlavy, únavě a dalším nepříjemným projevům, které s ketodietou souvisí. Ideální je hypotonický nebo izotonický nápoj.

 

Jak doplnit elektrolyty přírodní cestou?

Z přirozených zdrojů můžeme volit zeleninu, ovoce či semínka. Při sportu nebo v létě ale doplňujme také elektrolyty do vody.

  • Sodík: Obsažený v soli, ale také v přirozených potravinách (řepa a celer).
  • Draslík: Banány, avokádo, špenát a sladké brambory.
  • Vápník: Mléčné výrobky, zelená listová zelenina, mandle a tofu.
  • Hořčík: Ořechy, semena, celozrnné produkty a tmavá čokoláda.

 

Kolik elektrolytů potřebuji při sportu?

Kolik minerálů prakticky potřebujete doplnit během letních měsíců, když sportujete a nechcete jen ležet u vody? 

  • Normální regenerace – stačí běžné jídlo a pití během dne.
  • U aktivity nižší intenzity do 75 minut není potřeba podle American Heart Association elektrolyty doplňovat. Naopak, nadbytečný sodík Na⁺ může zatěžovat ledviny.
  • Při aktivitách >2 h by nápoj měl obsahovat 400-1100 mg Na⁺/l kvůli udržení výkonu a prevenci nízké hladiny sodíku.“ – ACSM Position Stand: Exercise & Fluid Replacement.
  • Pro rychlé zotavení do 24 h nebo při větší ztrátě a velkém pocení > 5 % hmotnosti – sáhněte po ionťáku s vyšším obsahem sodíku Na (cca 1 g/l).

 

Přehled doporučených denních dávek elektrolytů

Minerál DDD (dospělí) Zdroj
Sodík   ≤ 2000 mg/den WHO 2024
Draslík 3500 mg/den  EFSA 2016
Hořčík 350 mg M / 300 mg Ž   EFSA 2015
Vápník ≈ 715 mg/den  EFSA 2015
Chlorid 3100 mg/den  EFSA 2019

Elektrolyty do vody: zkuste domácí limonády!

Při vyšší spotřebě, třeba v létě nebo během keto diety, se nebojte sáhnout také po elektrolytech v podobě speciálních nápojů.

Nezapomeňte během léta dodržovat pitný režim i správný příjem minerálů!

.
.
.

👉 FAQ: Elektrolyty & co o nich potřebujete vědět

Elektrolyty: co to je?

Nabité minerální ionty (Na⁺, K⁺, Mg²⁺, Ca²⁺, Cl⁻) regulující v těle vodu, nervové signály a svalovou činnost.

Jak poznat nedostatek elektrolytů?

Nedostatek se projeví únavou, suchou pletí, bolestí hlavy, malátností a nevolností. Při sportu horší regenerací a poklesem výkonnosti. 

Jak doplnit elektrolyty?

Kombinace pestré stravy (banán + špenát + sůl) a hypotonického nápoje – ideálně 300-600 mg Na⁺ /h při vytrvalostním výkonu. Elektrolyty si můžete namíchat doma sami – do vody ve formě prášku či kapek.

Je možné užívat elektrolyty nalačno?

Ano, elektrolyty lze bezpečně užívat i nalačno, a před sportem nebo během ketodiety je to dokonce výhodné. Doplnění sodíku a draslíku cca 30–60 minut před výkonem zvyšuje vstřebávání vody ve střevě a pomáhá hydrataci (American College of Sports Medicine). Během ketózy pomáhají elektrolyty ráno nalačno vyrovnat ztráty sodíku, které ketogenní dieta zvyšuje. I přestože elektrolyty na prázdný žaludek mají své odůvodnění, mohou citlivější lidi dráždit. Pokud vám nesedí, doporučujeme zkusit začít na nižší dávce a zvykat si postupně. 

Stačí prostá voda, když cvičím <60 min?

Ano; při aktivitě kratší než 75 min/nízké intenzitě (rychlá procházka) voda stačí, nadbytečný Na⁺ může zatěžuje ledviny (dle American Heart Association). Při aktivitách >2 h by nápoj měl obsahovat 400-1100 mg Na⁺/l kvůli udržení výkonu a prevenci nízké hladiny sodíku.“ – ACSM Position Stand: Exercise & Fluid Replacement.

Proč mám křeče, i když doplňuji elektrolyty?

Křeče jsou častěji spojeny s mikrotraumatizací a svalovou únavou, než s nedostatkem elektrolytů (Hoffman & Stuempfle, 2015).

Může být elektrolytů moc?

Ano, nadbytek elektrolytů je méně častý, ale nebezpečný. Elektrolyty se můžete předávkovat. Dochází k tomu, když:

  • Příliš časté pití ionťáků nebo solných tablet bez většího pocení nebo pohybu.
  • Keto dieta + nízký příjem vody + doplňky = riziko vysokého sodíku.
  • Lidé s nemocnými ledvinami – neumí vyloučit nadbytečný draslík K⁺ nebo hořčík Mg²⁺.
  • Doplňování elektrolytů „preventivně“ bez potřeby (např. 3× denně Mg + ionták + multivitamín = příliš).

 

Zdroje:

  1. Armstrong L. E. (2021). Rehydration during Endurance Exercise: Challenges, Research, Options, Methods. Nutrients13(3), 887. https://doi.org/10.3390/nu13030887
  2. McIntosh, M. C., Ruple, B. A., Kontos, N. J., Mattingly, M. L., Lockwood, C. M., & Roberts, M. D. (2024). The effects of a sugar-free amino acid-containing electrolyte beverage on 5-kilometer performance, blood electrolytes, and post-exercise cramping versus a conventional carbohydrate-electrolyte sports beverage and water. Journal of the International Society of Sports Nutrition21(1), 2296888. https://doi.org/10.1080/15502783.2023.2296888
  3. Shirreffs, S. M., & Sawka, M. N. (2011). Fluid and electrolyte needs for training, competition, and recovery. Journal of Sports Sciences29(sup1), S39–S46. https://doi.org/10.1080/02640414.2011.614269
  4. Beck, K. L., Thomson, J. S., Swift, R. J., & von Hurst, P. R. (2015). Role of nutrition in performance enhancement and postexercise recovery. Open access journal of sports medicine6, 259–267. https://doi.org/10.2147/OAJSM.S33605
  5. Hoffman, M. D., & Stuempfle, K. J. (2015). Muscle Cramping During a 161-km Ultramarathon: Comparison of Characteristics of Those With and Without Cramping. Sports medicine - open1(1), 24. https://doi.org/10.1186/s40798-015-0019-7

Aktualizace 3.7.2025

Sledujte nás na našem Instagramu

Proč si vybrat právě UROCARE od Puravia LABS? 💧 Obsahuje 5 přírodních látek v dokonalé synergii pro cílenou podporu a...
✨ „Jste to, co jíte.“ – Klišé nebo tajemství krásné pleti? Vaše pokožka potřebuje vitamíny, minerály i zdravé tuky, aby...
☀️ Opalovací krém, vitamín D, zamračená obloha, ranní mazání… Slunce má své benefity, ale i několik zažitých mýtů, které...
Kazí se vám salát nebo ovoce dříve, než je stihnete sníst? Vyzkoušejte tyto jednoduché triky, které prodlouží jejich...
❗️Soutěž ukončena, výhercem je @brutalassault2012 – gratulujeme! 🎉 🌿 Soutěž o balíček Tapio Nordic v hodnote 2 200 Kč...
🗓️ 23. 6. od 18:00 – Webinář ZDARMA: Zdravé opalování, cestovní lékárnička a jiné letní tipy☀️🧳 Chystáte se na dovolenou...
🦟 Komáři vás milují? Naučte se je odpudit – přirozeně. Zkuste si doma namíchat přírodní repelent – rychle a levně: 🥄 Do...
Pláč není slabost, ale přirozený způsob, jak tělo uvolňuje stres. Emoční slzy odplavují kortizol (stresový hormon) a...
×