Video ZDARMA !!!X
Video na téma zdraví zubů

Stáhnete si zdarma video Evy Hájkové na téma ústní mikrobiom a zdraví zubů.

Zadejte prosím emailovou adresu, pro odeslání videa zdarma.


videoFree

K objednávce nad 2500 KČ DOPRAVA ZDARMA

Populární příspěvky

Jsme „v tom” s Vámi – Průvodce těhotenstvím nejen pro těhotné - II. trimestr

Jsme „v tom” s Vámi – Průvodce těhotenstvím nejen pro těhotné - II. trimestr

Kategorie: Různé

Ať už se nacházíte v období plánování miminka, nebo jste již v očekávání, připravili jsme si pro vás ve spolupráci s našimi odborníky pětidílnou sérii užitečných článků, které vám usnadní a zpříjemní tuto úžasnou a neopakovatelnou etapu vašeho života. Postupně se zaměříme na těchto pět období:

 1. Období před početím miminka
 2. Období I. trimestru
 3. Období II. trimestru
 4. Období III. trimestru
 5. Šestinedělí

Období II. trimestru – nejklidnější období těhotenství je tady. Užívejte si ho!

V předchozím článku jsme si připomněli některé neduhy spojené se začínajícím těhotenstvím. Dnes se zaměříme na zlomové okamžiky 2. trimestru a poradíme vám, jak řešit potíže související s tímto obdobím z pohledu funkční medicíny.

Druhý trimestr začíná 14. týdnem a končí 27. týdnem těhotenství

V druhém semestru se plod miminka výrazně vyvíjí a roste. Na konci I. trimestru měřil plod zhruba 8 centimetrů, na konci II. trimestru, tedy 27. týdne, dosahuje úctyhodných 28-35 cm. Váha se z původních 40 gramů navýší téměř na 1 kilogram.

Během druhého trimestru se miminko zcela zformuje, má vyvinuté všechny orgány, plně vyvinuté ruce i nohy. Děťátko v tomto období již reaguje, polyká i slyší, dotýká se pupeční šňůry a vnímá matčin hlas.

A co maminka? Prvorodičky začínají mezi 18. a 22. týdnem těhotenství registrovat první pohyby miminka. Nevolnost pomalu mizí, některé neduhy spojené s rostoucí dělohou však mohou přetrvávat. Zvýšená potřeba močení, otoky a křeče nohou, zácpa, hemeroidy či křečové žíly. Častěji se objevují bolesti zad, které jsou způsobeny nejen těhotenskými hormony, ale také jiným držením těla z důvodu rostoucího bříška. Ale nebojte se, na vše se společně podíváme a poradíme, jak tyto obtíže minimalizovat.

Druhosemestrální screening, mám se bát?

Kolem 20. týdne podstupuje každá maminka II. velký screening, který je narozdíl od toho předchozího (můžete se dočíst v minulém článku) plně hrazen pojišťovnou.

Jedná se o břišní ultrazvuk, který trvá zhruba 20 minut. Během tohoto vyšetření lékař měří rozměry hlavičky a kostí, vyšetří mozek, plíce, ledviny, srdce, spočítá prstíky, zkontroluje nosík. A navíc upřesní datum porodu, velikost a váhu miminka. Tento screening může být skvělým zážitkem pro oba partnery. 

Obávaný test na těhotenskou cukrovku – orální glukózový toleranční test

Ano, i maminky v mnoha případech trpí cukrovkou, jedná se o tzv. gestační diabetes. Právě v těhotenství, více než kdy jindy, je třeba onu přirozenou hladinu krevního cukru skutečně pohlídat. Proč? Zárodek a později plod by musel sám zápasit s vysokými výkyvy glykémie (hladiny cukru v krvi) a svým vlastním inzulínem vyrovnávat rozbouřenou hladinu krevního cukru. Případně by mohl strádat v propastných hypoglykémiích, které mu ubírají životadárnou sílu. A co víc? Je vědecky dokázáno, že miminka, která se vyvíjí u maminky s nepohlídaným gestačním diabetem, jsou později v dospělosti více náchylná k onemocnění diabetu (cukrovky). A to přece svému miminku nechceme udělat.

Gestační diabetes je zrádný. Projevuje se zcela náhle, kolem 20. týdne těhotenství. Proto je dobré gestační diabetes odhalit například nepovinným orálním glukózovým testem, který se provádí zhruba ve 24. týdnu těhotenství, neurčí-li lékař jinak. Vyšetření začíná odběrem vzorku žilní krve nalačno. Následně se maminka napije 250 ml sladké tekutiny, ve které je rozpuštěno 75 g glukózy. Další vzorek krve je pak odebírán přesně po 120 minutách po požití tekutiny. Takže se není čeho bát! V případě pozitivního nálezu bývá maminkám doporučena diabetická dieta, či inzulínový režim.

Dá se těhotenské cukrovce předejít?

Každá maminka si může pohlídat správnou hladinu cukru a předejít tak případným komplikacím plynoucím z této diagnózy. Strava je základ! Vyvážená, pravidelná, bez rafinovaných cukrů a saturovaných tuků. Zaměřte se tedy na kvalitní jídelníček plný vlákniny a polysacharidů v kombinaci se správnými tuky. Nezapomínejte na mikronutrienty, které hrají v těhotenství významnou roli. Dostatečný přísun vápníku, železa, omega 3 mastných kyselin, ale také zinku a dalších prvků je pro maminku i miminko zásadní. Více se o tomto tématu dočtete v našem prvním článku.

Strava s nízkým glykemickým indexem

Jídelníček maminky by měl být sestaven s rozvahou. Glykemický index, laicky řečeno, udává, jak rychle tělo využije glukózu z určité potraviny. Čím vyšší glykemický index, tím nižší výkyvy hladiny cukru v krvi a tím nižší riziko gestačního diabetu. Jak jednoduché, že? Pojďme se tedy podívat na potraviny s vysokým a nízkým glykemickým indexem.

Vysoký glykemický index mají především potraviny s vysokým podílem cukrů. Zaměřte se tedy na dostatečný příjem zeleniny a ovoce, fermentovaných potravin, lehce stravitelných bílkovin a kvalitních nenasycených tuků. Vyvarujte se rafinovaným cukrům, smaženým potravinám, sladkým nápojům, příliš slaným potravinám, konzervovaným pokrmům a nadměrně zpracovaným potravinám.

A co umělá sladidla? S těmi opatrně!

Aspartam, sacharin, acesulfam K, sorbit nebo sukralóza? U většiny z nich neexistuje dostatek nezvratných důkazů o jejich „neškodlivosti“.

 • Aspartam – toto sladidlo se užívá v nápojích, dietních jogurtech, mražených výrobcích, zákuscích a jiných zpracovaných potravinách. Nemá vysokou tepelnou stálost, a proto ho nelze využívat při vaření a pečení. Dosavadní studie sice nedokazují jeho škodlivost na plod, lékaři ale přesto nabádají k opatrnosti. Rozhodně není vhodný pro ženy trpící fenylketonurií, tedy dědičnou poruchou látkové přeměny bílkovin. Pravidelná konzumace těchto „dietních“ potravin není na místě normálně, natož v těhotenství. 

 • Sukralóza – v posledních letech se stala velmi oblíbenou, jelikož je 500 až 600krát sladší než cukr. I když je sukralóza velmi sladká, její chemické složení nedovoluje žaludečním šťávám ji rozložit. Z čajové lžičky sukralózy se až 86 % neabsorbuje do těla. Studie o její bezpečnosti a zvyšování hladiny cukru (například u dieabetiků) se stále rozcházejí. Nejpravděpodobněji závisí na tom, zda je člověk sukralózu zvyklý konzumovat. Přestože výzkumy ukazují, že sukralóza nemá nepříznivé účinky na těhotné nebo kojící matky a nejsou známy vedlejší účinky její konzumace, neměly bychom to s tímto sladidlem přehánět a měly bychom být obezřetné. 

 • Sacharin – po konzumaci tohoto sladidla byl prokázaný zvýšený výskyt rakoviny u potomků březích zvířat, nicméně u člověka se zatím toto nepotvrdilo. Je třeba brát v potaz, že výzkum nebyl rozsáhlý. Myslete tedy na skutečnost, že sacharin prochází placentou a jen velmi těžko se vylučuje tkáněmi plodu. Proto je na místě vysoká opatrnost.

 • Acesulfam K – je velmi blízkým příbuzným cukru, vyskytuje se také v některých druzích ovoce. Jelikož je o polovinu méně sladký než cukr, přidává se do nápojů a potravin. V přiměřeném množství je bezpečný i pro těhotné matky. Přesto mějte na mysli, že s ničím se to nemá přehánět.

Vitamíny a minerály – doplňovat?

O této problematice jsme se zmínili již v předchozím článku. Všechny potřebné mikronutrienty (a mnoho dalšího!) najdete v těhotenských balíčcích, které pro vás sestavily dvě maminky a odbornice, Eva Hájková s Lenkou Ptáčníkovou.

Vybírat můžete z těchto 3 balíčků pro I. a II. trimestr: 

Kvasinková infekce

Právě v období těhotenství velmi často dochází k přemnožení kvasinek, což se projevuje výtokem a svěděním. Na vině je změna poševního prostředí, která je naprosto přirozená. Existuje podpůrná chemická léčba, pokud se však chcete vydat přírodní cestou, zkuste se zaměřit na tyto body:

 • vynechejte rafinovaný cukr
 • dopřejte si denně 2 tučnější bílé jogurty
 • dostatečně pijte
 • používejte přírodní, nedráždivé mýdlo
 • kalhotky po vyprání přežehlete

Nemažte se ničím, co byste nikdy nesnědly!

Již od začátku těhotenství je dobré myslet na jemnou masáž kůže, především v oblasti bříška, stehen, ale také poprsí. Nezapomínejte na to, že kůže je velmi propustný orgán. Vše, co na ni naneseme, se také vstřebá. Existuje jedno pravidlo, kterého byste se měly držet. Nemažte se ničím, co byste nikdy nesnědly. Zaměřte se na přírodní kosmetiku, bez chemických příměsí, anebo využijte sílu kokosového oleje v bio kvalitě, který pokožku krásně zvláční.

Co na pálení žáhy?

Uprostřed II. trimestru se může u mnoha žen objevit nepříjemný pocit pálení žáhy, který je naprosto přirozený. Ale co s tím?

 • zásaditá strava s eliminací bílé mouky, cukru a cukernatých sladkostí
 • výborný je heřmánkový čaj, který po ránu uleví celému trávení
 • na noc je skvělé vyvýšit hlavu a vyvarovat se konzumaci sladkosti před spaním

Spánek, spánek a zase ten spánek

Jak jsme si již řekli v předchozím článku, spánek je proces, díky kterému naše tělo regeneruje a obnovuje se. Pouze odpočinuté tělo plné energie ji může dopřávat také svému plodu.

Během těhotenství se spánek o trochu zhorší, což je pochopitelné. Avšak právě proto bychom o svůj spánek měly dbát dvojnásob.

Choďte každý den spát a vstávejte ve stejnou dobu. Vaše tělo jsou vaše vlastní hodiny, jejichž synchronizací maximálně podpoříte přirozenou očistou vašeho těla. Vyhněte se modrému světlu alespoň hodinu a půl před spánkem, tzn. nekoukejte do telefonu či na televizi, používejte jemnější světlo či svíčky, čtěte si anebo si užívejte přítomnost partnera.

Ale jak nejvhodněji spát s narůstajícím přírůstkem uvnitř?

Poloha má zásadní vliv na kvalitu spánku.

Ty z vás, které usínají na boku, si mohou vydechnout. Tato poloha je vhodná po celé období těhotenství. V průběhu druhého a třetího trimestru se doporučuje spát na levém boku. V této poloze se živiny lépe dostávají přes placentu k dítěti a plod se účinněji zásobuje krví.

Ledviny jsou odlehčené a snadněji odvádějí toxiny z těla ven. Avšak do polohy na levém boku bychom se neměly nutit, vždy je nejpřirozenější strany střídat.

Těhotné ženy by měly spát v takové poloze, ve které se cítí nejpohodlněji. Na břiše můžeme usínat do té doby, dokud nám je tato pozice příjemná. Patříte-li k ženám, které upřednostňují spaní na břiše, zkuste hned na začátku těhotenství vyzkoušet jiné polohy spánku, abyste tak předešla problémům v pozdější fázi těhotenství.

Další polohou je poloha na zádech, která však není především v druhé polovině těhotenství vhodná.  Při této poloze zvětšená děloha tlačí na dolní dutou žílu a snižuje se návrat žilní krve do srdce a zároveň i její výdej. Dochází ke vzniku nízkého krevního tlaku, při němž může žena pociťovat nevolnost, v některých případech může dojít až ke ztrátě vědomí. Velkým rizikem je také snížení zásobení plodu krví. V případě, že vás láká spánek na zádech, stojí za to zvážit koupi těhotenského polštáře.

436 Zobrazení
Líbilo se