Video ZDARMA !!!X
Video na téma zdraví zubů

Stáhnete si zdarma video Evy Hájkové na téma ústní mikrobiom a zdraví zubů.

Zadejte prosím emailovou adresu, pro odeslání videa zdarma.


videoFree

Kategorie

Nejnovější příspěvky

Populární příspěvky

Kategorie blogu

Je „přírodní”opravdu bez chemie?

Je „přírodní”opravdu bez chemie?

Zveřejněno: Různé
23.03.2021

Autor: Mgr. Kristýna Jelínková

Přírodní produkty. Toto spojení na nás v současnosti číhá ze všech stran. Ale co to takový přírodní produkt opravdu je?

Pojem „přírodní” vždy tradičně znamenal jako něco z přírody, ryzí. Avšak od dob syntetické revoluce (která začala asi před 150 lety) tento termín získal odlišný význam. Označení „přírodní” začalo znamenat neobsahující syntetické chemikálie. Avšak během posledních dvou generací získal tento termín mnohem větší význam, jelikož tempo chemických inovací explodovalo a chemické látky se začaly užívat všude kolem nás, i v přírodních produktech.

Postupem času obchodníci slovo „přírodní” začali zneužívat. U většiny výrobků na trhu, s tímto označením totiž nelze říci, že neobsahují syntetické látky a jiné škodlivé chemikálie. Pro mnoho lidí, kteří se vyhýbají zbytečnému vystavování chemickým látkám se tak toto slovo stalo bezvýznamným a jeví se pro ně spíše jako slovo s významem úmyslného podvodu a marketingu

Pouze hrstka společností na trhu právoplatně užívá označení „přírodní produkty”, a zároveň je ověřena standardy poukazující na BIO kvalitu.

Společnost Organic Essence je společnost zaměřující se na výrobky pro péči o tělo, které mohou být právoplatně nazývány jako „přírodní”. Tyto výrobky se liší od ostatních kvalitou, která je doložena certifikátem pro BIO produkty od Amerického Ministerstva Zemědělství. Tento certifikát je jakýmsi zlatým standardem Národního organického programu USDA (NOP) a je jediným, zákonem uznaným standardem v USA. Dokazuje to, že ve výrobcích nejsou použity žádné zbytečné syntetické chemikálie a zbytky pesticidů, které by mohly mít negativní vliv na zdraví a životní prostředí. Tímto se Organic Essence zařadila do oné hrstky společností na světě, které vyrábějí pouze certifikované produkty z více jak 95 % BIO surovin.

Zahrnuje slovo „přírodní” i ekologickou udržitelnost?

Avšak tato společnost se nesoustředí pouze na kvalitu vyrobené směsi, ale i na samotný obal, který je založený na příběhu zakladatelů této značky. Manželé - zakladatelé Organic Essence založili jednu ze svých prvních společností Organic Body Care již v roce 2006. Avšak v té době balili své výrobky do plastových obalů. Jednoho dne manželé zpozorovali ležící mladou velrybu na břehu oceánu. Po zjištění že byl vorvaň otráven plasty, které zabíraly většinu jeho žaludku, si zakladatelé uvědomili, že se jejich firma aktivně podílí na celosvětovém ekologickém problému s plasty. Od té doby se jejich společnost soustředí nejen na bezpečné složení produktů, ale také jeho balení, které již nadále nepodporuje dobu plastovou, ve které žijeme.

Proč se vystavovat chemikáliím, když je nepotřebujeme?

Nejen že se tato společnost vyloučením plastů zaměřila na ekologickou udržitelnost, ale eliminovala tím i látky z plastů, uvolňující se do kvalitních výrobků. S těmito látkami se každý z nás dennodenně setkáváme. Pojďme si povědět o těch nejznámější z nich:

Ftaláty - DEHP jsou skupinou chemikálií, které se používají ke změkčení a zvýšení pružnosti plastů a vinylu. Můžeme je najít ve stovkách kosmetických výrobků včetně parfémů, mýdla, šamponu, laků na nehty a zvlhčovačů pokožky. Avšak nacházejí se i v pružných hračkách, sprchových závěsech, tapetách, obalech na potraviny a plastových fóliích. Bylo prokázáno, že DEHP ovlivňuje reprodukční vývoj mužů, kvalitu spermií a hladiny mužských hormonů.2,3

Bisfenol A (BPA) je chemická látka užívaná především na výrobu tzv. polykarbonátů, z kterých se pak vyrábí například dózy na potraviny, CD a DVD, barely na vodu, sportovní pomůcky, ale i materiály pro stomatologii a medicínu. BPA je často spojován s vlivem na vývoj mozku, rakovinu prsu a prostaty. BPA může napodobovat hormon estrogen tak, aby interagoval s estragonovými receptory, což vede ke změnám v buněčné proliferaci, apoptóze nebo migraci, čímž přispívá k rozvoji a progresi rakoviny.3,4

Pokud tedy vybíráme nezávadnou kosmetiku, měli bychom se vyvarovat plastovým obalům, které mohou obsahovat sloučeniny nazývané jako ftaláty, DEP, DBP, DEHP a vůně mající za úkol zabránit možnou expozici ftalátů.

Ať už s kosmetikou bez plastů začínáme, nebo se jí vyhýbáme již delší dobu měli bychom mít na paměti, že naše zdraví neovlivňují pouze látky z plastů. Jedny z dalších látek s vykřičníkem, jsou konzervanty, mezi které patří například:

- Parabeny - jsou v mnoha deodorantech a přípravcích v péči o pleť jsou pod označením phenyl-, methyl-, otyl-, butyl- apod.5

- Triclosan nacházející se především v zubních pastách a odličovacích přípravcích.6

- Formaldehyd a sloučeniny, které ho vylučují jako je například DMDM, Hydantoin nebo Glutaral.7

- BHA (Butylated Hydroxyanisole) a BHT (Butylated Hydroxytoluene) vyskytující se v olejových přípravcích jako je například dekorativní kosmetika.8

- Methyllisothiazolinone a Benzisothiazolinone.9

- Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Methenamine a Quaternium-15. 9

- halogen organické sloučeniny pod označením chloro-, jodo- nebo bromo-. 9

Dále bychom měli být obezřetní k povrchovým látkám používaných k rozpouštění a odstraňování nečistot, jako jsou například DEA (Diethanolamine), MEA (Monoethanolamine) a TEA (Triethanolamine), SSLS (Sodium Lauryl Sulphate) a SLES (Sodium Laureth Sulphate nebo Sodium Lauryl Ether Sulphate). Tyto látky se často vyskytují i v sprchových gelech.

Avšak těchto látek je nespočetně mnoho, patří mezi ně i skupiny silikonů, mikroplastů, parafínů, barviv, hliníkových solí a mnohé další.

Nemusíme mít hlavu jako encyklopedii abychom se vyvarovali všem těmto chemickým látkám! I od toho jsme tady my, tým Puravia, který pro vás vybírá jen ty opravdu přírodní a čisté produkty.

Stačí zdravý selský rozum a zaměření se pouze na kvalitní produkty, které zaručují svou kvalitu uznávaným certifikátem. U společnosti Organic essence je to certifikát USDA Organic, u evropských certifikovaných společností to může být CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika), nebo ECOCERT, BDIH, nebo Na True. Tyto certifikáty zaručují přírodní původ a standard regulující použití pouze určitých netoxických konzervantů, obalů a zaručující ekologickou výrobu.

Co se obalů a ekologické výroby týče, je třeba znovu zmínit společnost Organic Essence. Po incidentu s uhynulým vorvaněm, totiž vyvinula v roce 2008 pro své výrobky první papírový obal, a poté v roce 2009 i papírové tuby. V současnosti se tato firma pyšní 15 patenty na ekologicky udržitelné obaly, které dodávají firmám po celém světě. Je třeba zdůraznit, že i užívané transparentní fólie, barvy a lepidla jsou součástí ekologické udržitelnosti.

Organic Essence vyrábí pouze 95% - 100% organických produktů, které neobsahují zbytky pesticidů, zbytečné syntetické chemikálie, syntetická hnojiva a ftaláty vylučující se z plastových nádob, které mohou potenciálně poškozovat naše zdraví.

Tato firma tedy nabízí opravdu přírodní produkty, jako je tuhý deodorant, tělový balzám, peeling a mnoho dalšího.

Podtrženo sečteno.. Zdraví by mělo být vždy na prvním místě a je pouze na nás, jak o něj budeme pečovat a na jak kvalitní výrobky se budeme zaměřovat. Ruku na srdce, ano, dá se žít i s opravdu přírodní kosmetikou, a  pokud vám opravdu záleží nejen na ekologii, ale především na vašem zdraví, proč o sebe nepečovat lépe.

 

1.Organic essence [online]. Crescent City, CA USA: Organic Essence, 2019 [cit. 2021-03-19]. Dostupné z: https://www.organic-essence.com/
2.Thompson RC, Moore CJ, vom Saal FS, Swan SH. Plastics, the environment and human health: current consensus and future trends. Philos Trans R Soc Lond B Biol Sci. 2009 Jul 27;364(1526):2153-66. doi: 10.1098/rstb.2009.0053. PMID: 19528062; PMCID: PMC2873021.
3.Høyer BB, Lenters V, Giwercman A, Jönsson BAG, Toft G, Hougaard KS, Bonde JPE, Specht IO. Impact of Di-2-Ethylhexyl Phthalate Metabolites on Male Reproductive Function: a Systematic Review of Human Evidence. Curr Environ Health Rep. 2018 Mar;5(1):20-33. doi: 10.1007/s40572-018-0174-3. PMID: 29468520.
4.Gao H, Yang BJ, Li N, Feng LM, Shi XY, Zhao WH, Liu SJ. Bisphenol A and hormone-associated cancers: current progress and perspectives. Medicine (Baltimore). 2015 Jan;94(1):e211. doi: 10.1097/MD.0000000000000211. PMID: 25569640; PMCID: PMC4602822.
5.Kirchhof MG, de Gannes GC. The health controversies of parabens. Skin Therapy Lett. 2013 Feb;18(2):5-7. PMID: 23508773.
6.Weatherly LM, Gosse JA. Triclosan exposure, transformation, and human health effects. J Toxicol Environ Health B Crit Rev. 2017;20(8):447-469. doi: 10.1080/10937404.2017.1399306. PMID: 29182464; PMCID: PMC6126357.
7.de Groot AC, White IR, Flyvholm MA, Lensen G, Coenraads PJ. Formaldehyde-releasers in cosmetics: relationship to formaldehyde contact allergy. Part 1. Characterization, frequency and relevance of sensitization, and frequency of use in cosmetics. Contact Dermatitis. 2010 Jan;62(1):2-17. doi: 10.1111/j.1600-0536.2009.01615.x. PMID: 20136875.
8.Pop A, Kiss B, Loghin F. Endocrine disrupting effects of butylated hydroxyanisole (BHA - E320). Clujul Med. 2013;86(1):16-20.
9.Panico A, Serio F, Bagordo F, et al. Skin safety and health prevention: an overview of chemicals in cosmetic products. J Prev Med Hyg. 2019;60(1):E50-E57. Published 2019 Mar 29. doi:10.15167/2421-4248/jpmh2019.60.1.1080

395 Zobrazení
Líbilo se